Gündem Haberleri

  AK Partili Şahin'den Suriye operasyonuna Kıbrıs benzetmesi

  Hürriyet Haber
  05.07.2015 - 10:51 | Son Güncelleme:

  AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve 3 dönemlik Milletvekili Ali Şahin son günlerde sıkça gündeme gelen “Suriye’ye operasyon” iddialarına ilişkin mesajlar paylaştı.

  Şahin, Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımlarda muhtemel Suriye operasyonunun, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan bir hakkı olduğunu ifade etti.

  Ali Şahin ayrıca yapılacak operasyonun Kıbrıs Barış Harekatı'na benzer bir etki yapacağını savundu.

  Suriye’ye müdahale ile ilgili ilginç tweetler:

  Türkiye'nin tampon bölge oluşturmaya yönelik Suriye içinde gerçekleştirmesi muhtemel bir operasyon uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hak…

  Uluslararası Hukukun verdiği bu hakkı Türkiye, sınırları içine akın eden 2 milyon sığınmacıya rağmen bölgesel barış kaygısıyla kullanmadı...

  2 milyonu aşkın sığınmacıya uluslararası kamuoyunun ilgisiz kalması Türkiye'ye Suriye içinde bir güvenli bölge oluşturma hakkını vermektedir.

  Türkiye'deki kampları müze ziyaret eder gibi etmekten öte gidemeyen BM, AB ve BATI Türkiye'nin güvenli bölge teşebbüsünü anlamak zorundadır.

  Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı riskler bir AB ya da ABD sınırında yaşanmış olsaydı daha baştan güvenli bölge operasyonu yapılmış olurdu.

  Kaldı ki Türkiye bir NATO sınırıdır ve NATO sınırları IŞİD ve PYD örgütlerinin artan tehditleriyle karşı karşıyadır. Bu bir NATO meselesidir.

  Daha önce Kıbrıs operasyonunda olduğu gibi Türkiye muhtemel bir Suriye operasyonunda da yalnız kalacağının farkında.

  Türkiye içinden geçtiği belirsizlik ve handikaplar sürecine rağmen böyle bir operasyonu gerçekleştirecek imkan ve kabiliyetlere sahiptir...

  Bir diğer önemli konu ise muhtemel bir Suriye operasyonu sonrası bazı illerde olağanüstü hale geçiş zorunluluğu doğabilme ihtimalidir.

  Ancak güney sınırlarımızda vuku bulan, Türkiye'nin egemenlik ve bütünlük haklarını tehdit eden gelişmeler Operasyonu kaçınılmaz kılmaktadır.

  Umarım Türkiye’nin son birkaç günden bu yana takındığı kararlı tavır Güneyde hayal kuran piyon ve taşeronlar için son uyarı niteliği taşır...

  Muhtemel bir Suriye operasyonu tıpkı Kıbrıs operasyonunda olduğu gibi halkımızı birleştirip, bütünleştirecek bir etki de ortaya koyacaktır.

  Muhtemel Suriye operasyonuna ilişkin tweetlere aldığım tepkilere bakıldığında operasyonun asıl etkisi Türkiye içindeki hainlere olacak gibi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı