GeriGündem AK Partili Metiner'den gazeteci Demir'e teşekkür
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Partili Metiner'den gazeteci Demir'e teşekkür

HOZAT’ta yasadışı fişleme olayını araştıran Meclis Alt Komisyonu Başkanı Mehmet Metiner, olayı ortaya çıkaran gazeteci Ferit Demir’e teşekkür ederek, “İyi ki böyle bir haber yaptınız. Görünen o ki bu haber doğru. Yeni bir arınma sürecine katkıda bulundunuz” dedi.

Metiner başkanlığındaki alt komisyon, Doğan Haber Ajansı Tunceli muhabiri Ferit Demir’i dinledi. Metiner, komisyon üyelerini bilgilendirirken, Jandarma Kriminal Dairesi’nden gelen rapora göre fişlemelerin, “Sabit disklerin mevcut ve silinmiş alanlarında tespit edildiğini” söyledi. Metiner, bazı fişlemelerin diskten silinmiş olduğunu, bu raporun 2 DVD’sinin kendilerine ulaşmadığını, DVD’nin içindeki belgelerin çok daha önemli olduğunu belirtti. Metiner, dosyalarda, “Salıverilme, göz rengi, saç şekli, biyografik bilgi fişi, sempati, temayül, kanaat, boy, işbirlikçi, yataklık, eylemler, değerlendirme, görüşü, müzahir, mezhep, yandaş, zaaf, biyografi” gibi sözcüklerle taramalar tespit edildiğini vurguladı. Metiner, “Benim kişisel kanaatim o ki bir yasa dışı, yasal olmayan fişlemeler söz konusu” dedi.

YÜRÜME ŞEKLİ BİLE VAR

Daha sonra milletvekillerinin sorularını yanıtlayan gazeteci Demir şunları söyledi:
“Hazırlanan yer de ilçe emniyet amirliği olduğu için bilgiler oradan bir şekilde bana geldi. Bu bilgileri araştırdım, haberi hazırlamadan bir gün önce de bilgilerin doğruluğunu validen başlayarak, emniyet müdürüne kadar gittim. Emniyet müdürü de bilgilere baktı, ‘Söylenecek bir şey yok, emniyetten çıkmış bunlar’ dedi ve soruşturma başlattı. Sonra biz haberimizi yaptık. Bir biyografik bilgi fişi, bir de kamu görevlilerinin fişlendiği ayrı bir dosya vardı. Orada kamu görevlileri ve vatandaşlar grup grup olarak... Müteahhitler, iş adamları, esnaf, cumhuriyet savcılığı çalışanları, adliye çalışanları, kaymakamlık çalışanları hepsi vardı onların. Tamamen göz rengi, saç rengi, yürüme şekli, boyu her şeyin yazılı olduğu bir biyografik bilgi fişleri var. Bir de fotoğraf olmayan ancak isimler ve bilgileri olan kişiler vardı. Vatandaşlar, ‘tehlikeli kişiler, şunlar bunlar’ diye. elimizdeki belgelerde iddia edildiği gibi 2007-2009 arasında hazırlanan fişler değil. 2011’in son çeyreğinde de hazırlanmış bu bilgi fişleri.”

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle