Gündem Haberleri

  AK Partili Ensarioğlu: Şırnak’taki görüntü kabul edilemez... Zararı AK Parti görecek

  Ferit ASLAN- Serdar SUNAR / DİYARBAKIR, (DHA)
  07.10.2015 - 10:12 | Son Güncelleme:

  AK Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, Şırnak’ta çatışmada öldürülen PKK’lının cesedinin polis aracına bağlanarak sürüklenmesinin kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey olmadığını söyledi. Ensarioğlu, "Soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiç bir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan AK Parti görecektir. Buna müsade etmeyiz" dedi.

  Diyarbakır’da seçim çalışmalarını yürüten AK Parti MKYK üyesi ve Diyarbakır 1’inci sıra Milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Şırnak’ta polise roket atarken öldürülen ve daha sonra cesedi polis aracına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik ile ilgili yayınlanan görüntü ile ilgili soru üzerine Ensarioğlu şunları söyledi:

  "KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL, MANİDAR"


  "Şırnak’taki görüntü kabul edilebilir ve affedilebilir bir şey değil. Ölen şahıs kim olursa olsun, ölünün bedeni üzerinde asla bu yapılamaz ve kabul edilemez. Ben görüntüleri izledim, görüntüler polis aracının içinden çekilmiş ve çeken yaymış. Yani bunu yapan çekmiş ve çektikten sonrada yaymış, bu algı operasyonudur. Sayın Başbakan en sert şekilde eleştirdi ve soruşturma başlatıldı. Gereken neyse yapılır. Yani bu yanlışı yapanın gerek kasıtlı, gerek kasıtsız hangi amaçla yapılırsa yapılsın gereği yapılır. Soruşturma başlatıldı. Ancak, yani burada sadece tuzaklanmış olabileceğine dair ölen kişinin, PKK’lının bir kaç metre sürüklenmesi ve o tuzağın ortaya çıkarılması bahanesiyle aracın arkasına bağlanıp, çekilip görüntülerinin yayınlanması hiç bir şekilde kabul edilebilir değil, manidardır ve gerekenin de yapılması gerekir."

  AK Partili Ensarioğlu: Şırnak’taki görüntü kabul edilemez... Zararı AK Parti görecek BAKANLIK'TAN FLAŞ AÇIKLAMA: O FOTOĞRAFA SORUŞTURMA

  "ROKETLE ÖLDÜRDÜKLERİ POLİSİ BENZİN DÖKEREK YAKTILAR"

  Galip Ensarioğlu, Şırnak’taki görüntünün seçimlere 25 gün kala AK Parti’yi hedefe koyup bunun siyasetinin yapılmasını da asla kabul etmeyeceklerini kaydederek şöyle konuştu:

  "Onu derseniz geçen hafta Silvan’da, Diyarbakır Çermikli polisi roketatar ile öldürenler, daha sonra kepçenin içerisinde benzin döküp defalarca yaktılar ve Çermikli hemşerimiz bir avuç küle dönüştü. Ölmüştü roketle ölmüştü, çekim yapılıyordu, bu çekimler elimizde bunu yayınlayamayız. Defalarca benzin görütülüp üzerine dökülüyor ve tekrar tekrar yakılıyor.

  AK Partili Ensarioğlu: Şırnak’taki görüntü kabul edilemez... Zararı AK Parti görecek
  Polise roket atarken öldürülen Hacı Lokman Birlik'in görüntüsü tartışma yaratmıştı

  "EN BÜYÜK ZARARI AK PARTİ GÖRECEK"

  Yani kalkıp kim kime insanlık dersi verecek. Her türlüsünü reddediyor ve lanetliyoruz. Gerek Varto’da öldürülen PKK’lının çıplak bedeninin teşhir edilmesi, gerekse Şırnak’ta öldürülen şahsın iple çekilmesi kabul edilebilir değil, hepsi hakkında soruşturma başlatıldı, bunların takipçisiyiz. Hiç bir şekilde müsamaha edilemez. Çünkü, bundan en büyük zararı da bugün iktidarda olan parti AK Parti görecektir. Buna müsade etmeyiz."

  HDP'DEN SUÇ DUYURUSU

  HDP, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik'in cesedinin zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklendiği iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.Partiden yapılan yazılı açıklamanın ekinde, partinin avukatlarından Selahattin Esmer'in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesi yer aldı.Dilekçede, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Şırnak Emniyet Müdürü Hacı Sel ile "Hacı Lokman Birlik'i öldüren, naaşını yerde sürükleyerek cenazeye işkence suçunu gerçekleştiren kimlikleri tespit edilecek diğer kişiler", "şikayet olunanlar" olarak gösterildi."Şikayet olunanların", Türk Ceza Kanunu'nun, "İnsanlığa karşı suçlar", "İşkence", "Nefret ve ayrımcılık", "Kişinin hatırasına hakaret", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "Görevi kötüye kullanma" suçlarını işledikleri savunulan dilekçede, bu kişiler hakkında yasal soruşturma başlatılması talep edildi. A.A.  YSK’NIN SANDIK KARARINI ELEŞTİRDİ

  YSK’nın sandık birleştirilmesini reddeden kararını da değerlendiren Ensarioğlu, sandıklar ile ilgili teklifin Kaymakamlıklar tarafından yapıldığını ve kabul ile ret kararlarının yine ilçe seçim kurulundaki hakimler tarafından verildiğini hatırlattı. YSK’nın birleştirilme kararlarını kabul etmediğini söyleyen Ensarioğlu şöyle dedi:

  "Burası hukuk devletidir, bunlara saygı duyarız, yeter ki, yargıçlar kararlarını verirken, hissi ve siyasi davranmasınlar. Eğer siyasi davranmışlarsa kötü. Çünkü, yarın sıkıntılı bölgelerde eğer oylarını kullanırken vatandaşın başına bir şey gelirse, bunun sorumlusu o kararı verenler olacak. Vatandaş gelip özgürce oyunu kullanacak, iradesi sandığa yansıyacak ama sandık başında ne olur orasını bilemeyiz."

  "TÜRKİYE, ROJAVA’NIN KURTULMASINA VESİLE OLMUŞTUR"

  AK Partili Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın PYD’yi terör örgütü olarak gördüğünü açıklaması ile ilgili değerlendirme yaparken şunları kaydetti:

  "Türkiye, Rojava’da IŞİD ile savaşan bin 600 PYD’linin tedavisini yapmıştır. 3 bin 200 kamyon gıda yardımı yapmıştır Rojava’ya savaş sürerken. Ve daha sonra Peşmerge ve ÖSO’nun ağır silahlarla Rojava’ya geçişini sağlamıştır ve Rojavayı özgürleştirmiştir. Türkiye Rojava’nın kurtulmasını vesile olmuştur. Ama yaratılan algı tam tersi. Şimdi bile Dicle Üniversitesinde yatan yaralı Rojava’lılar var, bütün hastanelerde var. Türkiye’nin yaptığı budur. Ama, eğer siz bugün burada devam eden savaşın parçası haline getirirseniz ve oradan savaşı buraya taşıyarak çözümü barışı inşa etmek yerine bu işe vesile kılarsanız tabi ki değerlendirmeler farklı olur. Ama Suriye’de bugün bütün dünyanın emperyalist güçleri ve bu güç blokunun üyeleri savaşıyor. Suriye’de artık Suriye halkının savaşı olmaktan çıkmış bu savaş artık."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı