Gündem Haberleri

  AK Parti'den Belediye Yasası'na itiraz

  Hürriyet Haber
  17.01.2002 - 13:55 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, büyükşehir belediyelerin vergi gelirinden aldığı yüzde 5 payın yüzde 60'ının İller Bankası'nda toplanmasının, Hükümet'in çelişkisi ve belediyelere karşı samimiyetsizliği olarak değerlendirdi.

  Aksu, Parlamento`da düzenlediği basın toplantısında, yeni gelir kaynakları yaratılmasına ilişkin yasa içinde yer alan büyükşehir belediyelerinin payları konusundaki düzenlemeyi eleştirdi.

  Hükümet`in TBMM`de bir gece hareketiyle Türkiye`nin vizyonuna darbe indirdiğini kaydeden Aksu, ülkenin vizyonu olan İstanbul, Ankarave İzmir`in maddi imkansızlıklar içinde kıvranırken şimdi de ciddi biryıkımla karşı karşıya kaldıklarını savundu.

  Hükümet`in, kendisine bile izahta zorluk çektiği 'aşure' kanun  tasarısı görüşülürken, gece yarısı, 'bir baskın önerge' ile büyükşehir belediye sınırları içinde tahsil edilen vergi gelirinden büyükşehir belediyelerin aldığı yüzde 5 payın yüzde 60`ını İller Bankası`na devrini gerçekleştirdiğini anlatan Aksu, şu görüşleri savundu:

  "Büyükşehirlerin yetmeyen gelirlerinden trilyonlarca lira alınmıştır. Hükümet bu tutumu ile belediyelere, (halka hizmet etmeyin,belediyelerin kapısına kilit vurun) demektedir. Hükümet`in büyük bir iddia ile TBMM`ye getirdiği ve halen İçişleri Komisyonu`nda görüşülen Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı ile belediyelere yeni gelir kaynakları yaratılırken, aksi yönde bir yasa çıkarılması, Hükümet`in çelişkisidir ve belediyelere karşı olan samimiyetsizliğinin göstergesidir. Hükümet`e soruyorum; Olimpiyatlara ev sahipliğine layık gördüğünüz İstanbul`a reva gördüğünüz bu uygulama ile kime ne diyeceksiniz? Bunu millete nasıl anlatacaksınız?"

  Aksu, yasayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmek için dün akşam randevu talebinde bulunduklarını söyledi. Aksu, Sezer`den, kanunun geri gönderilerek TBMM`de yeniden görüşülmesini isteyeceklerini bildirdi.

  Basın toplantısına katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, Hükümet`in, 15 milyon Türk vatandaşın cezalandırdığını belirterek, "İktidar, kendi partilerinden olmayan belediyeleri bu şekilde cezalandırıyor. Ama bu daha önce de yapılmıştır ve ters tepmişti. Demokrat Parti, bu zihniyetle il olan Kırşehir`i, kendisine oy vermediği için ilçe yaptı ama bunun bedelini daha sonra ağır şekilde ödemiştir" görüşünü savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı