Gündem Haberleri

  AK Parti'de seçim günü

  Nuray BABACAN / ANKARA
  28.06.2013 - 11:23 | Son Güncelleme:

  AK Parti, bugün partisinin Meclis yönetimini belirleyecek. AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, TBMM Başkanvekilliğine aday gösterilecek.

  Bahçekapılı’dan boşalan yere ise İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın gelmesi planlanıyor.

  ERDOĞAN KISA TATİLE ÇIKTI

  TBMM Başkanlığı seçiminin yapılacağı 2 Temmuz’a kadar ailesiyle kısa tatile çıktığı öğrenilen Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün partisinin kapalı grup toplantısında yapılacak seçimlerle ilgili olarak son talimatları verdi.

  TBMM Başkanlığı’na Cemil Çiçek’in adaylığı kesinleşirken, iki TBMM Başkanvekilliği görevine Sadık Yakut’un devam etmesi, Mehmet Sağlam’dan boşalacak yere de bir kadın milletvekilinin aday gösterilmesi kararlaştırıldı. Bir kadın aday gösterilmesi fikri, son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldi. Bakanların büyük bölümü de Ayşenur Bahçekapılı’nın bu göreve uygun olacağı görüşünü dile getirdi. Erdoğan, “Bahçekapılı TBMM Başkanvekili adayımız olsun, yerine hukukçu bir kadın başkanvekili adayı bulalım” dedi. Diğer grup başkanvekillerinin görevlerine devam etmesi kararlaştırıldı.

  ÜÇ KADIN ÖNE ÇIKTI

  Bunun ardından kulislerde, Belmam Satır, Ayşe Türkmenoğlu ve Öznur Çalık’ın isimleri dolaşmaya başladı. Erdoğan’ın partinin kurucuları arasında bulunan ve hukukçu kökenli olan Belma Satır’dan yana tavır kullandığı belirlendi. Milletvekilleri, TBMM İdari Amirliği ve Katip Üyeliği seçimleri için serbest bırakıldı. Bunun üzerine bu görevler için onlarca AK Parti milletvekili aday adayı oldu ve kulis yapmaya başladılar. Bazı milletvekillerinin kendilerini tanıtan broşürleri arkadaşlarına dağıttığı da görüldü.

  KUZU OPERASYONU

  Parti, bugün yapılacak seçimlerde, TBMM Başkanvekili, Grup Başkanvekilleri, TBMM İdari Amirleri ve TBMM Katip üyeleri belirlenecek. İktidar partisi komisyon başkanlarını Ekim ayında belirleme kararı aldı. TBMM Başkanlığı adayı gösterilmediği için kırgın olan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise Başbakan Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinden sonra iddiasından vazgeçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı