Gündem Haberleri

  AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik: İster duran ister yürüyen, adam gibi eylem olsun

  A.A.
  20.06.2013 - 00:25 | Son Güncelleme:

  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 'Duran adam eylemleriyle ilgili olarak, "Duran adam eylemine ilişkin bir soruya Çelik, "İster duran ister yürüyen, ister alkışlayan, ister oturan ne tür bir eylem yapan insanımız varsa, tekrar ifade edeyim, yeter ki barışçı olsun. Genel hayatı olumsuz etkilemesin. Bunların hepsinin dememokraside yeri var. Adam gibi eylem olsun. Yeterki adam gibi eylem yapalım" şeklinde konuştu.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik,101. Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısından sonra basın açıklaması yaparak gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Gezi eylemlerinin maddi zararları ile ilgili bilgi veren Çelik şöyle konuştu:

  "Makul olan her meselede biz vatandaşımızla beraberiz. vatandaşın bize desteği, bize karşı olması da demokratik bir tavırdır. Takdiri de tenkidi de demokratik bir tavırdır. Ama demokratik, barışçı usullerle olduğu zaman öyledir. Sempati uyandıran bir çıkış ile başlayan olaylar melasef Türkiye'de hepimizi üzen bir hal aldı. Son tablo, 291 iş yeri tahrip edilmiştir. 271 özel araç, ya yakılmıştır ya da parçalanmıştır. 116 polis otosu tahrip edilmiştir. 41 ambulans tahrip edilmiştir. Bunun 9'u pert olmuştur. Kesinlikle kullanılamaz vaziyete getirilmiştir. 14 parti binası ya yakılmış ya tahrip edilmiştir. Bunların 13'ü Ak Parti'ye bir tanesi Cumhuriyet Halk Partisi'ne aittir. Yaklaşık olarak maddi zarar, turizme, ekonomiye olan etkisinden bahsetmiyorum. Doğrudan fiziki ve fiili olarak 140 trilyona varmıştır. Bu son derece üzücü bir durumdur. Tekarar şu çağrıda bulunuyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir. Öyle olmasaydı bu gösteriler zaten yapılmazdı. Bunu sürdürmeye çalışanlar var."

  Kazlıçeşme ve Sincan mitinglerine değinen Çelik, "Gövde gösterisi yaptı' denildi. Bizim gövde gösterisine ihtiyacımız yok. zaten yapılan kamuyou araştırmaları partilerin güçlerini ortaya koyuyor. Biz coşkumuzu halkımızla paylaşmak, varsa bir sıkıntı dert paylaşmak üzere yola koyulmuş bir siyasi partiyiz. Bundan sonra da böyle yapacağız" dedi.

  CHP İL BİNASINA YAPILAN SALDIRI

  CHP İl Başkanlığı'na yapılan saldırıyı kınayan Çelik şöyle konuştu: "İstanbul'da mitingden sonraki günlerde ve saatlerde, bazı eli sopalıların Şişhane'de CHP İl Başkanlığı'na saldırdığını biliyorsunuz. İl Başkanlığımız bir açıklama yaparak olayı şidetle kınadığını söyledi. Bunların uzaktan yakından AK Parti ile ilgisinin olmadığını söyledi. Hangi partiye böyle bir saldırı yapılırsa yapılsın biz bunu kesinlikle tasvip etmeyiz. Varsayın ki bizim bir partilimiz durumdan vazife çıkardı. Biz onu derhal üyeyse üyelikten bile ihraç ederiz."

  "KİMSE SOSYAL MEDYAYA 'YASAK' BEKLEMESİN"

  Sosyal medyaya ilişkin yapılacak düzenlemeden de bahseden Çelik, "Sosyal medya ile ilgili kimse Ak Parti'den bir yasak beklemesin. Biz yoksullukları, yolsuzlukları ve yasakları ortadan kaldırmak üzere iktidara gelmiş olan siyasi iktidarız. Ancak sosyal medyanın da bir etiği olmak zorundadır. Avrupa Birliği standartlarındaki gibi kanunlarımızda olmayan bazı düzenlemeler yapmak. İnsanları provoke etmek için sahte hesaplar var. Bununla ilgili 262 twitter hesabı tespit edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

  "AB'YE CENNET VEYA CİNNET BOYUTUNDA BAKMADIK"

  Avrupa Birliği sürecine de değinen Çelik, "Biz Avrupa Birliği'ne hiç bir zaman cennet veya cinnet boyutunda bakmadık. Biz Avrupa Birliği'ne tam üye olmak istiyoruz. sonuna kadar da müzakereleri götürmek istiyoruz. Ama oradan farklı sesler gelebilir. Bunlara takılmadan yolumuza devam etmemiz lazım" diye konuştu.

  "120 MİLYAR DOLAR YABANCI YATIRIM"

  Yabancı sermaye yatırımının artış gösterdiğini belirten Çelik, "1923'ten 2002'ye kadar.Doğrudan Türkiye'ye gelen yabancı yatırım sermayesi 19 milyar dolardır. 2002'den 2012'ye kadar geçen 10 yıl içinde yani Ak Parti iktidarı döneminde gelen yabancı yatırım sermayesi 120 milyar dolardır" dedi.

  "ADAM GİBİ EYLEM OLSUN"

  Duran adam eylemlerine ilişkin bir soruya Çelik, "İster duran ister yürüyen, ister alkışlayan, ister oturan ne tür bir eylem yapan insanımız varsa, tekrar ifade edeyim, yeter ki barışçı olsun. Genel hayatı olumsuz etkilemesin. Bunların hepsinin dememokraside yeri var. Adam gibi eylem olsun. Yeterki adam gibi eylem yapalım" şeklinde yanıt verdi.

  MİTİNGLERDEKİ MHP BAYRAKLARI

  Ak Parti mitinglerinde açılan MHP bayrağına ilişkin bir soruya Çelik şu yanıtı verdi: "Sayın Bahçeli'ye aklım ermiyor. Biz birbirimizin kongresine gideriz. Kapalı salonları hınca hınç dolduran bir ortamda bir etkinlik yapıyorsunuz, bir başka partinin üst düzey yöneticisi size geliyor. Sis onu misafir olarak kabul ediyor, alkışlıyorsunuz. nezaket bunu gerektirir. Bu garipsenmiyor da açık hava toplantısı olduğu için mi şekli değişiyor. Bizim kalabalık toplayamamak, MHP'lilerin getireceği kalabalığa muhtaç olmak bir durumumuz olmadığını, önce sayın Bahçeli sonra yanındaki arkadaşları iyi bilir. Orada bir nezaket var. Siyasi nezaket. Size bir misafir gelmiş. hayretler içerisindeyim. Mahkemeye müracat edecekmiş. Olmazsa bizi Divan-ı Harbe filan versin. Mesela yarın diyelim MHP kongresinde Ak parti bayrağı açanlar oldu. Sayın Bahçeli onları kovacak mı? çok üzerinde durmaya değer bir konu değil."

  MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

  Meclis Başkanlığı seçimlerine ilişkin bir soru üzerine Çelik, "Bu konuda talipli olan arkadaşlarımız olabilir. ille de birinin talipli olması da gerekmez. Bir grup arkadaşımız gider talipli olmayan birisiyle gider konuşur biz sizi Meclis Başkanı olarak görmek istiyoruz der. Parti içerisinde şu an için herhangi bir isim üzerinde mutabık kalınmadı" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı