GeriGündem AK Parti Sözcüsü Çelik: Hiçbir ülke Venezuela'ya devlet başkanı atayamaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Hiçbir ülke Venezuela'ya devlet başkanı atayamaz

AK Parti Sözcüsü Çelik: Hiçbir ülke Venezuela'ya devlet başkanı atayamaz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesi ve ABD Başkanı Trump'ın bunu tanımasına ilişkin, "Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı “atayamaz.” Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye “atama” yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır. Bu eylem, gayrı meşru bir eylemdir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı “atayamaz.” Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye “atama” yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır. Bu eylem, gayrı meşru bir eylemdir. Darbe ile işbaşına gelen ve seçilmiş Cumhurbaşkanını hapse atan birine “kırmızı halı serenler”, kendi halkını katleden bir başkasıyla “diyalog”tan bahsedenler, başka bir ülkenin devlet başkanını atamaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Çelik, şunları kaydetti:
"Atadıkları kişiye “geçici devlet başkanı” unvanı vermişler. Dünya siyaset tarihine geçecek en saldırgan kavramlardan biri olacak “geçici devlet başkanı” tabiri. “Geçici devlet başkanınız budur” demek, o halka hakaret etmektir. Venezuela’daki seçimleri beğenmeyenler, bir başka ülkede darbeyle iş başına geleni kırmızı halıyla karşılıyor, kendi halkını kimyasal silahlarla katleden bir diğeri ile diyalog yolları arıyor. Bunlar “kalıcı” oluyor. Kendi beğenmediklerinin yerine ise “geçici” başkan atıyorlar. Modern zamanlarda çok siyasi yalan dolan görüldü. Ama eğer “yalan çağı” diye bir şey olsaydı, bunun başlangıç tarihi, “atama” yoluyla “geçici devlet başkanı tayin etmek” olurdu. Bir ülkeye devlet başkanı atama çılgınlığına düşenlerin pek çok çıkar hesabı olduğu açıktır. Ama uğraştıkları ülkenin halkının yararına bir hesap içinde olmadıkları açıktır. Atama yoluyla Venezuela halkına devlet başkanı tayin etmek o halka hakarettir. Bu hakaretin peşinden gidenler, Latin Amerika’nın özgürlük ışığı “Simon Bolivar yaşasaydı nasıl davranırdı” diye düşünsünler ve aynaya uzun uzun baksınlar."

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (24.01.2019)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle