Gündem Haberleri

  AK Parti’den büyük tepki

  Hürriyet Haber
  29.05.2010 - 17:21 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın Anayasa değişiklik paketi için "4-5 madde değerlendirilecek, paketin esasına girip girmemeye kurul karar verecek" açıklamasına tepki gösterdi. Bozdağ, "İhsası rey'de bulunmuş, suç işlemiştir" dedi.

  İŞTE BEKİR BOZDAĞ'IN O SÖZLERİ / WEB TV                                

  AK Parti'den Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'a ağır eleştiri geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliğiyle ilgili Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın görüş beyan etmesinin ihsası rey olduğunu öne sürerek, "Haşim Kılıç, ihsası reyde bulunmuş ve suç işlemiştir. Burada büyük bir hukuk skandalı var. Anayasa Mahkemesi hukuka en fazla riayet etmesi gereken kurum" dedi. 

  Bursa'da Olay Televizyonu'na canlı yayın konuğu olan Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın mahkemede görüşülecek değişiklik paketiyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin siyasi bir kurum olmadığını belirterek, "Sayın Haşim Kılıç bu mahkemenin başkanıdır. Mahkeme başkanları, kendi önüne gelen konularda görüş belirtmezler. Çünkü oy verecektir. Müzakereye katılacaktır, birbirini etkileyecektir. Görüş beyan etmesi ihsası reydir. Şu anda Sayın Haşim Kılıç ihsası reyde bulunmuş ve suç işlemiştir. Kabul edilebilir bir şey mi?" dedi. 

   "Ceza reisinin önüne gelecek üç sanığı cezalandıracam, diğerini beraat ettirecem" demesinin yanlış olduğunu kaydeden Bekir Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Burada büyük bir hukuk skandalı var. Anayasa Mahkemesi bu hukuka en fazla riayet etmesi gereken kurum. Başkanı da bunu hassasiyetle gözetmesi gereken kişi. İhsası reyde bulunuyor. Şimdi artık anayasa değişikliği halka gidiyor. Anayasa Mahkemesi bir değişiklik halkın huzuruna gidecekse; halktan onay alacaksa, uzlaşmayı vatandaş temin edecekse, Anayasa Mahkemesi'nin görevi bunun halka gitmesini temin etmektir, yol kesmek değildir. Anayasa Mahkemeleri yol kesmez, yolu başkaları keser ama hukuka uyar."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı