Gündem Haberleri

  AK Parti binasını BDP'liler korudu

  Mehmet TÜRK- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  29.05.2011 - 17:46 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da açıklama yapan Amed (Diyarbakır) Demokratik Kent Konseyi sözcüleri, taleplerine cevap verilmemesini gerekçe göstererek, ’Demokratik Özerklik’ ilanını hızlandırma kararı aldıklarını açıkladı. Şehirdeki yürüyüşte BDP'lilerin AK Parti Bağlar ilçe binasını koruması dikkat çekti.

  BDP Diyarbakır il binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Koşuyolu Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında ’Amed (Diyarbakır) ovası, Apocular yuvası’, ’PKK halktır halk burada’, ’Şehit namırın (Şehitler ölmez)’ diye PKK ve Abdullah Öcalan lehinde sloganlar attı.

  ’AK PARTİ BİNASI’NI BDP’LİLER KORUDU’

  Ellerinde PKK ve konfederasyon flamalarıı ile yürüyen grup, AK Parti Bağlar ilçe binası önünden geçerken, BDP’li çok sayıda görevli el ele tutuşarak, gruptakilerin buraya saldırmasını engelledi. Yürüyüş boyunca da aynı görevlilerin, yüzü maskeli PKK yandaşlarına sürekli uyarıda bulanarak kontrol altına aldığı gözlendi.

  BİLBORDDAKİ ERDOĞAN FOTOĞRAFINI TEKMELEDİ

  Yürüyüş sırasında, Babil Alışveriş Merkezi karşısındaki bilbord reklam panosunda bulunan Başbakan Erdoğan’ın seçim reklam fotoğrafına tepki gösteren bir gösterici, ağaca tırmanarak zor uzandığı fotoğrafı uzun süre tekmeledi. Bunu farkeden BDP’li görevliler, saldırganı indirdi.

  ’ERDOĞAN YENİ ANAYASA’YI AÇIKLASIN’

  Amed (Diyarbakır) Demokratik İl Konseyi sözcüleri Medeni Alpkaya Kürtçe, Zübeyde Sümrüt de Türkçe konuşma ile Koşuyolu Parkı’nda toplanan kalabalığa yönelik basın açıklaması yaptı. Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının değiştirilmesi başta olmak üzere, askeri ve siyasi operasyonların durmadığını, ana dilde eğitim gibi taleplere hükümetin cevap vermediğini belirten sözcüler şunları söyledi:

  "Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın rolünü oynaması için, 15 Haziran öncesinden şartlarının müzakereleri yürütebileceği şekilde düzenlenmesi aciliyet arz etmektedir. Yeni anayasadan çokça bahsedilmesine rağmen, Başbakan Erdoğan bu yeni anayasanın nasıl bir şey olduğunu ve nasıl yapılacağını açıklamamıştır. Tüm kesimler bu konuda konuşurken, kendisi konuşmaktan özenle kaçınmıştır. Seçimler öncesinde başta AKP olmak üzere tüm siyasi partilerin yeni anayasaya ilişkin tutumlarının açıklanması gerekmektedir. Aksi durum haklarımızın sürecin dışında tutulması olarak görüleceği bilinmelidir. Amed (Diyarbakır) İl Konseyi olarak bu siyasal tespitlerden hareketle, Kürt halkı olarak kendi çözümümüzü kendi özgür irademiz ve öz gücümüzle yaratma durumunda olduğumuz soncuna ulaşılmıştır."

  DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİN ZEMİNİ HAZIR

  İl Konseyi sözcüleri Demokratik Özerklik fiili inşaa sürecini hızlandırarak tamamlama kararlılığında olduklarını da dile getirererek, şunları söylediler:

  "Dayatılan statüsüzlüğe karşı Demokratik Özerkliği fiilen geliştirme ve eksik kalan boyutlarını tamamlayarak, demokratik özerk yönetimimizin ilanını hızlandırma kararı alınmıştır. Bu sürece öncülük edecek olan il konseyi ve konseyimiz tarafından seçilen yürütme kurulumuz olacaktır. Kendi demokratik özerk ve özgür yönetimlerimizi kurarken, hazırlanacak yeni anayasada demokratik özerkliğin tanınması şartıyla demokratik anayasa ilkelerine bağlı kalınacağı önemle vurgulanmıştır. Halkımızın en üst iradesi olan tüm halk meclislerini kendi bünyesinde toplayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), daha önce düzenlemiş olduğu demokratik özerklik çalıştayıyla önemli bir tartışma süreci başlatmış oldu."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı