Gündem Haberleri

  Ajan alarmı

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık, yabancı misyon temsilcilerinin özellikle alt kademelerle ilişki kurup bilgi sızdırdığı duyumları üzerine alarma geçti. Tüm kamu kurumlarına gönderilen genelgede, ‘‘dikkatli olun’’ talimatı verildi.

  Genelge nerelere gönderildi

  Genelge, gereği için Başbakan Yardımcılıkları, devlet bakanlıkları ile bağlı ve ilgili kuruluşlara, bakanlıklar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Başbakanlık bağlı kuruluşları ve başbakanlık merkez teşkilatına, bilgi için ise Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliği'ne gönderildi.

  BAŞBAKANLIK, devlet memurlarının yabancı misyon temsilcilerine bilgi sızdırdığı duyumları üzerine alarma geçti.

  Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, tüm devlet memurlarına, ‘‘yabancı istihbaratlara bilgi sızdırılması’’ konusunda ‘‘dikkatli olun’’ çağrısı yaparken, yöneticilere ihmali görülenler hakkında yasal işlem yapılması talimatı verdi.

  Şağar tarafından yayınlanarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen genelgede, yabancı misyon yetkililerinin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının özellikle ‘‘alt düzey görevlileri’’ ile sık sık görüşmeler yaptıkları ve sosyal ilişkiye girdikleri belirtildi.

  Yabancı temsilcilerin bu ilişkiler sonucunda ‘birtakım önemli bilgileri’ elde ettikleri vurgulanan genelgede, ‘‘Bu tür sakıncalı temaslarda son günlerde önemli bir artış kaydedildiği, ilgili bakanlık ve kuruluş temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen üst düzey toplantılarda da dile getirilmektedir’’ denildi.

  Genelgede resmi yollarla ulaşılamayan bazı bilgilerin alt kademelerdeki memurlardan elde edilmesinin birçok sakıncayı beraberinde getirdiği vurgulanarak, bu durumun önüne geçilmesi istendi. Şağar, bunun için kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden, konuya ‘‘gereken hassasiyeti göstermeleri’’ ve bu tür temaslardan kaçınmalarını istedi.

  PERSONELİ BİLGİLENDİRİN Genelgede tüm kamu personelinin istihbarat ve istihbarata karşı koyma önlemleri konusunda mevcut mevzuat çerçevesinde bilgilendirilmesi de istendi. Yönetim kadrolarındaki görev değişiklikleri gibi nedenlerle oluşabilecek aksamaların önüne geçilmesi için ise bu konudaki genelge, yönerge gibi dökümanların devir-teslim evrakı arasında yer alması gerektiği vurgulandı. Genelgede şöyle denildi:

  ‘‘Ülke güvenliği, çıkarları ve saygınlığının korunması bakımından önem taşıyan evrak ve bilginin, ilgili ve yetkili olmayan kişilerin eline geçmesi ve izinsiz açıklanması önlenecek, gizlilik ihlaline meydan verilmemesi ve gizli evrakın muhafazasında mevcut mevzuat çerçevesinde gerekli her türlü tedbir alınacaktır.’’

  İMZAYLA TEBLİĞ EDİN Genelgede gizlilik dereceli yazıların işleme konulması ve korunmasında gerekli hassasiyetin gösterilmesinin altı her cümlede çizilirken, talimatın tüm personele ‘imza karşılığı tebliği’ istendi. Genelgede yöneticilere de, ‘‘Bu konularda ihmali görülenler hakkında da yasal işlem yapın’’ talimatı verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı