Gündem Haberleri

  Air France uçağı 3 buçuk dakikada okyanusa çakıldı

  Hürriyet Haber
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Air France’ın 2009’da Atlas Okyanusu’na düşen uçağının karakutu verileri, uçağın 11 bin 600 metre yükseklikten okyanusa düşüşünün 3 dakika 30 saniye sürdüğünü gösterdi.

  228 kişinin öldüğü kazayı soruşturan Fransız kurumu BAE açıklamasında, uçağın düşüşe geçtiği anlarda kaptan pilotun dinlendiğini ve 9 dakikadır kokpitte olmadığını belirtti.
  -  Karakutudan elde edilen ilk bilgilere göre kaptan pilot Marc Dubois kokpitte olmadığı için uçağın kontrolü 2 yardımcı pilottaydı.
  -  2 saat 30 dakika boyunca sorunsuz devam eden uçuştan sonra türbülansa girmek istemeyen pilotlar uçağı biraz sola kırdı.
  -  Bundan tam 2 dakika sonra otomatik pilot devredışı kaldı, hız göstergelerinde büyük bir düşüş oldu, ‘motor durdu’ ikazı ötmeye başladı.
  -  Hız göstergelerinde tutarsızlık olduğunu fark eden iki yardımcı pilot uçağı kontrol etmeye çalıştı fakat başarılı olamadı.
  -  Kaptan pilot bu durum üzerine yaklaşık 1 dakika sonra kokpite geri döndü ancak o da uçağın kontrolünü sağlayamadı. Bir süre sonra motor ikazı durdu.
  -  Yardımcı pilotlardan biri ‘Hız göstergeleri çalışmıyor’ dedi. BEA’nın açıklamasına göre motorlar son ana kadar çalışmaya ve pilotların verdiği komutlara göre hareket etmeye devam etti.
  -  Karakutudaki son kayda göre uçak saatte 200 km hızla, dik bir açıyla ve kuyruğu üzerine okyanusa daldı.
  -  Kara kutudan elde edilen ilk verileri açıklayan BAE, uçağın kesin düşüş sebebinin henüz belirlenemediğinin altını çizdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı