Gündem Haberleri

  ‘Aileye Dönüş projesi’ ailelere takıldı

  Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)
  30.10.2007 - 12:02 | Son Güncelleme:

  KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun başlattığı ‘Aileye Dönüş Projesi’ Erzurum’da hedefine ulaşamadı.

  Ailelerin, ‘devlet sahip çıkmaz’, ‘haklarından mahrum kalırlar’ düşüncesiyle koruma altındaki çocuklarını almak istemediğini söyleyen Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, son iki yıl içinde sadece 13 çocuğu ailelerine verebildiklerini bildirdi. Yetkililer, “Çocuklar 18 yaşına gelinceye kadar yine devletin garantisi ve koruması altında olacaklar. Hiçbir şekilde hakları kaybolmayacak. İstedikleri işe de yerleştirilecekler. Ama aileler bunu anlamak istemiyor. Bu yüzden de çocuklarını almıyorlar” dedi.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun 2005’te başlattığı ‘Aileye Dönüş Projesi’ ile çocukların yurt yerine aile ortamlarında yetişmeleri hedeflendi. Proje kapsamında ekonomik nedenlerden dolayı ailelerin yurtlara bıraktıkları çocuklarını geri almaları halinde aylık 152 YTL yardım yapılması kararlaştırıldı. Ancak proje bazı kentlerde olduğu gibi Erzurum’da beklenen ilgiyi görmedi. Ailelerin çocuklarını geri almaları halinde ‘devlet büyüdüğünde iş vermez’, ‘haklarını kaybederler’, ‘152 YTL ile nasıl bakalım’ gibi düşüncelerin projeyi engellediğini anlatan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, proje kapsamına alınan çocukların haklarını kaybetmediklerini vurguladılar.

  Projenin özel bir çalışma olduğunu dile getiren yetkililer, “Devlet bakmakla yükümlü olduğu çocukların harçlığından, giyindiği çorabına kadar herşeyi sağlıyor. Hedef, çocuğun yuva yerine, aile ortamında büyümesi ve yetişmesini temin etmek. Ailelerine verilen çocuklar hiçbir şekilde yalnız bırakılmıyor, hakları kaybolmuyor. İstedikleri takdirde iş imkanı da bulabiliyorlar. Ancak ailelere bunu anlatmakta zorlanıyoruz. Son iki yılda kent merkezindeki yuva ve yurtlarımızda kalan 320 çocuktan sadece 13’ünü aileleri aldı” dediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı