Gündem Haberleri

  Ailesi SBS'ye girmesine izin vermeyince polisten yardım istedi

  Fatih KARAÇALI/ADANA (DHA)
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana’da 8’inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki H.Ş., Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girmesine izin verilmeyince polisi arayıp yardım istedi. Eve gelen polis, kız öğrenciyi alıp son anda sınava girmesini sağladı.

  H.Ş., eğitimine devam etmek istedi. Öğretmenlerinin teşvikiyle SBS’ye girmek isteyen küçük kıza, ailesi 'Maddi durumumuz yetersiz, kız çocuğunun da okumasına gerek yok' diyerek izin vermedi. Sabah sınava girmek için hazırlanan H.Ş,, evden çıkacağı sırada dedesi 65 yaşındaki Ali Ş. ile baba 42 yaşındaki Cuma Ş. tarafından engellendi.

  14 YAŞINDAKİ KIZI POLİSLER GELİP SINAVA GÖTÜRDÜ / Foto Galeri

  Kızının evden çıkmasına izin vermeyen baba Cuma Ş., "Seni ortaokuldan sonra okutmayacağız. Sınava gidemezsin" diyerek göndermedi. Bunun üzerine başka bir odaya giden H.Ş., 155’i arayıp, "Polis ağabey, dedem ve babam beni SBS’ye göndermiyor. Ancak ben okumak istiyorum. Ne olur gelin beni sınava yetiştirin" dedi.

  İhbar üzerine harekete geçen Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, eve giderek küçük kızı alıp, sınav salonuna götürdü. Son anda sınava yetişen H.Ş., 2 saatlik zorlu maratonun ardından Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

  Sosyal hizmet uzmanlarının gözetiminde ifade veren H.Ş., okumasına izin vermeyen ailesine dönmek istemediğini söyledi. Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla ifadesi alınan dede Ali Ş. ve baba Cuma Ş., serbest bırakıldı. H.Ş. ise, Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı’na bağlı yurda yerleştirildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı