Gündem Haberleri

  Ailesi, Kaddafi'nin cesedini istedi

  Hürriyet Planet
  22.10.2011 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Libya'da öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin ailesi, Kaddafi ile oğlu Mutassım'ın cenazelerinin gömülmek üzere kendilerine teslim edilmesini talep etti.

  Kaddafi'nin ailesi bir açıklama yaparak devrik Libya lideri ve oğlu Mutassım'ın cenazelerinin kendilerine teslim edilmesini istedi.

  Suriye'den yayın yapan Kaddafi yanlısı El Arrai televizyonunda yayınlanan açıklamada, “BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Uluslararası Af Örgütü'ne, şehitlerin cesetlerinin Sirte'deki aşiretimize teslim edilmesi ve İslami gelenek ve kurallar uyarınca defnedilmesine izin verilmesi  için Ulusal Geçiş Konseyi'ne (UGK) baskı yapması çağrısında bulunuyoruz”  ifadeleri yer aldı. 

  BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

  Bununla birlikte Kaddafi’nin nereye gömüleceği hala belirsizliğini koruyor. UGK Başbakanı Mahmud Cibril, cenazenin 48 saat içinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

   

  Kaddafi’nin cesedi ise halen Misrata’da bir pazar yerinde bulunan ve genellikle kasaplar tarafından kullanılan bir soğuk hava deposunda tutuluyor.

   

  KADDAFİ'NİN SONU ADIM ADIM GELDİ / FOTO ANALİZ

   

  Cesedi görmek isteyen Misratalılar, deponun önünde kuyruklar oluşturuyor. 10 kişilik gruplar halinde içeri alınan Libyalılar, Kaddafi’nin yerde yatan cansız bedenini izleyerek sloganlar atıyor.

   

  Libyalıların, Kaddafi’nin bulunduğu yerde en fazla 5 dakika kalmasına izin veriliyor. Bazı Libyalılar cesetle birlikte fotoğraf çektirip görüntü kaydı alıyor.

   

  DÜNYA ONU ARIYORDU

   

  AMBULANS ŞOFÖRÜ KONUŞTU

  Kaddafi'nin ne zaman ve ne şekilde öldüğüyle ilgili tartışmalar da sürüyor.

   

  Ulusal Geçiş Konseyi yetkilileri tarafından, Kaddafi’nin yakalandıktan sonra bindirildiği ambulansta öldüğünü açıklamıştı. Ancak ambulansın şoförü Ali Cagdun, Reuters’a Kaddafi’nin ambulansa bindirildiğinde zaten ölmüş olduğunu söyledi.

   

  Cagdun, “Canlandırmaya çalışmadım çünkü zaten ölmüştü” dedi. Cagdun’un bu ifadeleri Kaddafi’nin linç edildiği yorumlarını güçlendirdi.

   

  KADDAFİ'NİN LİNÇ EDİLMEDEN ÖNCEKİ SON SÖZLERİ / WEB TV

   

  İŞTE KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜNÜN KANITI OLAN VİDEO / WEB TV

   

  LİBYA İÇİN ESAS TEHLİKE ŞİMDİ BAŞLIYOR / PLANET ANALİZ

   

  BİR BEDEVİNİN OĞLUYDU, ÖYKÜSÜ KANALİZASYONDA BİTTİ / FOTO ANALİZ 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı