Gündem Haberleri

  Ailesi isterse mezarı açılacak

  Hürriyet Haber
  05.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2004 yılında ölen Filistin’in efsanevi lideri Arafat’ın radyoaktif polonyum-210 maddesiyle zehirlenmiş olabileceği iddiasının ardından mezarının açılması gündeme geldi.

  Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’ın zehirlenerek öldürüldüğü yolundaki bulgular üzerine Filistin yönetiminden “ailesi izin verirse mezarını açarız” açıklaması geldi.
  2004’de ölen Arafat’ın ölümünü araştıran komisyonun başkanı Tevfik Tiravi, “El Cezire televizyonunda konuyla ilgili haberden sonra bugün (dün) Başkan Mahmud Abbas ile bir araya geldim. Başkan’a şehit Arafat’ın naaaşının incelenmesini tavsiye ettim. O da, eşi Süha Arafat ve yeğeni Nasır el-Kidva’nın kabul etmesi halinde, Arafat’a otopsi işlemine hazır olduklarını söyledi” dedi.
  El Cezire, önceki gün yayımlanan bir haberde, Filistin liderinin ölmeden önce giydiği kıyafetlerinin ve bazı eşyalarının araştırma için İsviçre’deki Lozan Radyasyon Fiziği Enstitüsü’nün laboratuvarına gönderildiğini, incelemelerde, kıyafet ve eşyalarda yüksek dozda radyoaktif polonyum-210 maddesi tespit edildiğini duyurmuştu. Laboratuvardan yapılan açıklamada ise ölüm nedenine ilişkin kesin sonuç alınabilmesi için otopsi yapılması gerektiği belirtilmişti. Bu arada Filistinli Başmüzakereci Saib Erakat uluslararası soruşturma çağrısında bulundu.

  İç çamaşırı ve pijamalarında var

  Lozan Enstitüsü’nden François Bochud, Arafat’ın iççamaşırı ve hastane giysilerinde yüksek miktarda tespit edildiğini belirterek “Açık olan şu ki, açıklanamaz miktarda polonyum tespit ettik, bu da zehirlenme tezine yönelik bir durum, ama sonuç ille de zehirlendiği anlamına gelmiyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı