GeriGündem Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...

Ege Denizi’nin Gökova Körfezi açıklarında geçen 21 Temmuz’da meydana gelen Richter Ölçeği’ne göre 6.5 büyüklüğündeki depremde, tatil için gittiği Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nda yaşamını yitiren 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu’nun yakınları, cenazeyi almak için bugün tekrar feribotla İstanköy’e gitti. Aile çocuklarının naaşını teslim aldı. Cenaze Bodrum'a geldi, karşılayan aile yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Ege Denizi’nde, merkez üssü Gökova Körfezi’nin Bodrum açıkları olan depremde, iki arkadaşı ile tatil için gittiği Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nda, Cezayirli Hasan Paşa Camii’nin minaresinin, oturdukları kafeteryanın üzerine yıkılmasıyla enkaz altında kalarak yaşamını yitiren İzmirli Sinan Kurtoğlu’nun ailesi dün adaya gitti. Bodrum gümrüğünden çıkış yapan Sinan Kurtoğlu’nun babası 65 yaşındaki Ali Kurtoğlu, annesi Simin Kurtoğlu, kardeşi 34 yaşındaki Canan Dereli ve eniştesi 30 yaşındaki Ziya Dereli, ’Hızır Reis’ feribotuna ile İstanköy’e geçti. Ancak otopsi işlemleri tamamlanmadığı için aile cenezaye alamayıp, aynı gün saat 18.30’da Bodrum’a döndü.

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...

Kurtoğlu’nun ailesi bu sabah tekrar ’Hızır Reis’ feribotu ile adaya gitti. Adada Kurtoğlu Ailesi’ni Platio Mahallesi Camisi İmamı Şükrü Damasoğlu karşıladı.

Damasoğlu, daha sonra aile ile birlikte İskanköy’daki hastaneye geçti. İzmir’in Karşıyaka İlçesi Bostanlı Mahallesinde kafe işletmeciliği yapan Kurtoğlu’nun deprem anında White Corner (Beyaz Köşe) isimli bir kafeteryada oturdukları sırada depreme yakalandığı ve yıkılan duvarları arasında kaldığı öğrenildi.

Aile, başına dev taşların düşmesi sonucu yaşamını yitiren Kurtoğlu’nun cenazesi teslim aldı.

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...

CENAZE GELDİ, GÖZYAŞLARIYLA KARŞILADILAR...

Kurtoğlu’nun babası Ali Kurtoğlu, annesi Simin Kurtoğlu, kardeşi Canan Dereli ve eniştesi Ziya Dereli, cenazeyi alıp, ’Hızır Reis’ feribotuyla saat 14.20’de Bodrum Limanı’na geldi. Limanda Kurtoğlu’nun akrabaları ve arkadaşlarının yer aldığı 20 kişi, cenazeyi gözyaşları içinde karşıladı.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da karşılayanlar arasında yer aldı. Yılmaz, aileye başsağlığı dileğinde bulundu. Feribottan cenazeyi kızkardeşi, babası, eniştesi ile arkadaşları yüklenerek çıkardı. Cenaze, Bodrum Belediyesi cenaze arasına yerleştirildi ardından aile cenaze ile birlikte İzmir’e doğru yola çıktı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Öte yandan Kos Emniyet Müdürü Konstantinos Kokoroskos hastaneye gelerek aileye başsağlığı dileklerini iletti. Kokoroskos, Kurtoğlu'nun hayatını kaybettiği depremde duvarı yıkılan binanın sahibi hakkında ön soruşturma başlatıldığını söyledi. Türkiye'nin Rodos Başkonsolosluğunun talebiyle açılan soruşturmanın, Başkonsolosluğun avukatı tarafından da takip edileceği öğrenildi.

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...

- "Bodrum ve İstanköy aynı kaderi paylaştı"
İstanköy'de bulunan Rodos Başkonsolosu Barış Kalkavan, "Komşumuz Yunanistan'la sevinçlerimiz bir olduğu gibi acılarımız da bir. Bodrum ve İstanköy aynı kaderi paylaştı. Maalesef acı bir kaybımız var. Gencecik bir evladımızı kaybettik. Acılı aileyi cenazesini teslim alarak, Türkiye'ye gönderdik. Ailenin acısını paylaşıyoruz." dedi.

Tek tesellinin, 500'ün üzerindeki Türk vatandaşının Türkiye tarafından ivedilikle tahliyesi olduğunu belirten Kalkavan, "Burada özellikle soydaşlarımızın kurduğu İstanköy Kültür Dayanışma ve Kardeşlik Derneğine, ilk andan itibaren yaralıların tespiti, tedavileri ve onlara ulaşılarak nakilleri sürecinde gösterdikleri büyük katkı için teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Kalkavan, Yunan makamlarının gösterdiği iş birliğine dikkati çekerek, "Başta İstanköy yerel makamları ve Güney Ege Bölge Başkanlığı olmak üzere Yunan makamlarının da yardımda bulunduğunun altını çizmek isterim. Depremden sonra yaşanan maddi zararlara rağmen ellerinden gelen çabayı gösterdiler." diye konuştu.

Ada'da bulunan 9 camiden Defterdar İbrahim Efendi Camisi ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa Camisi'nin zarar gördüğünü anımsatan Kalkavan, "Yunan makamları bir komisyon kurarak diğer eserlerle birlikte bu camilerin de hasarlarını tespit etti. Camilerimizin restorasyonu bakımı hususunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her türlü yardıma hazır olduğumuz Yunan makamlarına iletildi." dedi. (AA)

Ailenin büyük dramı... Cenazeyi almak için yeniden gittiler...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle