GeriGündem "Aileme dokunursanız İsrail’e sığınırım"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Aileme dokunursanız İsrail’e sığınırım"

"Aileme dokunursanız İsrail’e sığınırım"

İran’daki rejim baskısından kaçarak Türkiye’ye sığınan pilot binbaşı Khosravi, İsrail basınına verdiği röportajla ülkesine bu mesajı gönderdi.

İran Hava Kuvvetleri’nde 19 yıl helikopter pilotu olarak görev yapan Binbaşı Ahmad Reza Khosravi (39), rejimin baskılarından bunalarak istifa etmek istedi. Defalarca ordudan ayrılma talebi reddedilen muhalif asker sonunda çareyi 2015 yılının Mart ayında Türkiye’ye sığınmakta buldu. Sınırı aşıp Türkiye’ye giriş yaptığında İran ordusunun askeri olduğunu söylemesinin hemen ardından polis korumasına alındı. Birleşmiş Milletler’e yaptığı başvurunun ardından Türkiye’de oturma hakkını elde etti. Ancak İran rejimi pilotu ülkeye döndürmek için eşi ve oğluna baskı yapmaya başladı. Bu da Khosravi’yi İran’a döndürmekte yeterli olmayınca bu kez İran istihbaratı, pilotu Türkiye’de ikamet ettiği Van’dan kaçırıp Tahran’a götürme planı yaptı.

CASUSLARA 6 YIL

İki İran ajanı bu operasyon için Türkiye’ye gönderildi. Ancak ajanlar Abdolsalam Tatari ve Mohammad Mohammadian Delahzi, Türk polisi tarafından Van’da kıskıvrak yakalandı. Sanıklardan Delahzı, atılı suçlamayı kabul etmedi. İran’da taksicilik yaparak geçindiğini belirten Delahzı, casusluk amacıyla Van’a gelmediğini savundu. Tatari de İran’da kendisini “Hacı” diye tanıtan birinin alacağının olduğu ‘pilotu’ bulmak amacıyla Van’a geldiğini, bu kişinin kimliği hakkında bilgisinin olmadığını ileri sürdü. Bu kişiyi bir süre aradıktan sonra vazgeçtiğini iddia eden Tatari, suçsuz olduğunu söyledi. Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi casusluk suçlamasıyla yargıladığı İranlılara 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

VAN’DA RÖPORTAJ 

İranlı binbaşı karar sonrasında Van’da İsrail’in Times of Israel haber sitesine konuştu: Artık beni rahat bıraksınlar. Karıma ve oğluma baskı yapmaktan da vazgeçsinler. Aksi halde İsrail’e sığınacağım ve İran rejimine en büyük zararı verebilmek için elimden geleni yapacağım. Buna silah kullanmak da dahil. (Vatan)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle