Gündem Haberleri

  Aileden ayrı kalmanın sonu depresyon

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GATA'da eğitim ve öğretim gören öğrenciler üzerinde yapılan ve ailelerinden uzak yaşamın ruh sağlığının üzerindeki etkilerinin irdelendiği çalışmada, aile, arkadaş ve akrabasından uzak kalan öğrencinin daha fazla depresyon geçirdiği ortaya çıktı. Depresyonun intihar eğilimi, sakatlanma ve yaralanmayı doğurduğu belirtildi.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde okuyan 713 öğrencinin yüzde 35'inde depresif belirtisi görülürken, yıl kaybı olanlar, ailesinden uzun süre uzakta kalanlar, hafta sonucu evci çıkamayan ile arkadaş grubu olmayanlarda depresyonun fazla olduğu gözlendi. Çalışmada, ortaya çıkan yüzde 35'lik depresif belirtisinin bugüne kadar Türkiye'de yapılan bütün çalışmalardan elde edilen sıklıktan fazla olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

  ‘‘Depresif belirtili kişiler, moral açısından intihar eğilimi, sakatlanma, yaralanma ve sağlık hizmetlerini sık kulanma gibi benzer riskler taşımaktadır. Toplumda, kadınlardaki deprasyon oranı erkeklerinkinden fazladır. Ailenin ekonomik durumu ve öğrencinin harçlığının ruh sağlığı üzerindeki etkisi GATA'da okuyan öğrencilerin masraflarının TSK tarafından karşılanması ve resmi kıyafet giymeleri nedeniyle etkisiz kılınmıştır. TSK, GATA'daki öğrencilerin ekonomiye bağlı deprasyonlarını ortadan kaldırıyor.’’

  Sigara içenlerin, içmeyenlere göre 2 kat fazla sıklıkta depresyon geçirdikleri de belirtilerek, ‘‘Ailesinden uzak kalan öğrencilere psikolojik danışmanlık hizmeti verecek birimlerin gözönünde bulundurulması gerektiği düşünülmektedir’’ denildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı