Gündem Haberleri

  ‘Aile reisi değil’ diye dullara konut verilmiyor

  Berna ŞAHİN / İZMİR
  03.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evleri Tahtalı Barajı'nın suları altında kalacak olan İzmir'in Bulgurca köylüleri için yapılan konutlara dul kadınlar, ‘‘yasa gereği’’ alınmıyor. Devlet aleyhine dava açan dul kadınlar, eşleri öldü diye aile sayılmamalarına büyük tepki gösterdiler.

  Tahtalı Barajı, İzmir'i su derdinden kurtarırken, Bulgurca köylülerini yurtlarından etti. Evleri, arazileri sular altında kalacak köylülerden bazıları kendileri için yapılan konutlara geçme hazırlığı yaparken, bazıları başka yerde yeni hayat kurmak için kamulaştırma parası aldı. Aile reisi sayılmayan dullar ise konut tahsis edilemediği için kaderlerine terkedildi. Yetkililer, yasa gereği dullara konut tahsisatı yapamadıklarını belirtirken, eşlerini kaybedip çocuklarıyla kalan kadınlar, çareyi devlet alehine dava açmakta buldu. Köyde dul erkek bulunmadığı için sadece kendilerinin mağdur edildiğini belirtip, Burgurca'daki evlerin yıl sonuna kadar yıkılacağını hatırlatan dul kadınlar, eşleri öldü diye aile sayılmamalarına ve sokağa atılmalarına tepki gösterdiler. Pancar'da yaptırılan konutlar ise tamamlandı. Tatil köyünü andıran yerleşim alanında yapılan 343 konutun yıl sonuna kadar sahiplerine verilmesi kararlaştırıldı. 3 oda 1 salondan oluşan 100'er metrekarelik iki katlı evlerin alt katları mantar üretimi ve tütün depolamaya uygun şekilde projelendirildi. 2 trilyon liraya malolan konutlardan Tahtalı Baraj havzasında evleri kamulaştırılan aileler yararlanacak. Kendilerine ev verilmeyen kadınlar konuyla ilgili olarak şunları söylediler:

  Muzaffer Tertemizhava Dokuz yıl önce eşimi yitirdim. Dulum diye ev de vermediler. Duluz diye yaşama hakkımız yok mu? Bir çukur açıp dulları içine atsınlar. Onlar da kurtulsun, biz de kurtulalım.

  Muzaffer Toprak Eşim sağ iken ev için başvurmuştu, kabul edilmişti. Ölümünden sonra ev hakkımı yitirdiğime dair bir yazı geldi. Ben şimdi nereye sığınayım.

  Nacide Taşpınarlı Eşimi 22 yıl önce kaybettim. Başımı sokacak bir evim olduğu için bugüne kadar geldim. Şimdi o evimi de elimden alıyorlar. 60 yaşından sonra ben ne yaparım, nereye giderim.

  İnsani açıdan yanlış

  Dul kadınlara konut tahsil edilmemesiyle ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Baş Hukuk Danışmanı Avukat Enis Dinçeroğlu, şunları söyledi: ‘‘1934 yılında çıkan kanun şu andaki hakları savunamaz. Yasalar insanların mutluluğu, toplumun düzeni ve dirliği için vardır. Yasaların değişen koşullara göre uyarlanması gerekiyor. Aile birliğine boşanma, hele hele ölüm gibi elde olmayan nedenlerle son vermek zorunda kalan kadınların 1934 yılındaki yasaya mahkum edilmeleri bence yanlış. Bu durumla sıkça karşılaşılmadığından gündeme gelmemiş, gerekli düzenleme yapılmamış olabilir. Dul kadınların böylesine bir ayrıma tabi tutulması insani açıdan da hiç doğru değil.’’

  YASA NE DİYOR?

  14 Haziran 1934 tarihinde kabul edilen 2510 sayılı İskan Kanunu'nun 16'ncı maddesi iskan edinmeyi düzenliyor. Buna göre: Karı ve koca bir aile olarak iskan edilir; Evlenmemiş çocuklar, çocuksuz erkek ve kadın dullar, ana ve baba ile veya bunlardan sağ olanı ile birlikte iskan görür.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı