GeriGündem Aile odasının da bir sınırı olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile odasının da bir sınırı olacak

Aile odasının da bir sınırı olacak
refid:21580712 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı, mahkûmlara ‘aile odası’ uygulamasının ana hatları belli oldu. İmam nikâhlı ve eşcinsel mahkûmlara ‘aile odası’ yok. ‘İyi halli’lere 3-6 ayda bir izin verilecek, disiplin cezası alanlar belli bir süre bu haktan mahrum edilecek. “Aile odalarının” yerleri bile belli.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam kamuoyuna açıkladığı “aile görüşmesi” üzerinde Adalet Bakanlığı’nın bir yıldır dünyadaki örnekleri inceleyerek çalıştığı ve alternatifli bir taslak hazırlandığı belirlendi. Bakan Sadullah Ergin, yurtdışında cezaevlerindeki “aile odalarını” bizzat inceledi. Erdoğan’ın, ağırlaştırılmış müebbet mahkumları için de aile görüşmesinin geçerli olabileceği açıklaması, PKK elebaşısı Abdullah Öcalan ve Ergenekon başta, darbe davalarının tutukluları ile tutuklu milletvekillerine de “aile görüşmesi” izni verilecebileceği şeklinde yorumlandı. Ancak, taslakta bu konuda kesin bir düzenleme önerilmedi ve alternatifler sıralandı. Bakanlar Kurulu ve TBMM’de Öcalan gibi ağırlaştırılmış müebbet alan, terör mahkumlarına da bu izin verilirse, PKK’lılar başta terör mahkumları da resmi nikâhlı eşleriyle “aile görüşmesi” yapabilecekler.

‘Sevgili’ye yok

Resmen boşanmayan Öcalan da, resmi nikahlı eşi Kesire Öcalan’la isterse İmralı Cezaevi’nde hazırlanacak odada 24 saat süreyle “aile görüşmesi” yapabilecek. Ancak, Öcalan’ın, Kenya’da yakalandığı güne kadar yanında olan sevgilisi Ayfer Kaya ile cezaevinde “aile görüşmesi” yapması mümkün olmayacak.
1 Ekim’de Meclis açılınca Bakanlar Kurulu’na sunulacak çalışma özetle şöyle:

Naylon evliliğe karşı

-  İmam nikahlı ve eşcinsel mahkumlara eşleriyle “aile görüşmesi” izni verilmeyecek. Sadece, resmi nikahlı eş, mahkum eşiyle 24 saat süreyle cezaevi kampüsündeki özel odada “aile görüşmesi” yapacak. Adalet Bakanlığı’nın önerisi, “3 ayda bir kez eşle görüşme izni” şeklinde.
-  Eş ziyaretinin kriterleri hükümlü ve tutukluların yönetmeliğinde ayrıntılı şekilde düzenlenecek.
-  “Naylon evlilik”lere karşı tedbir olarak belli süreyle evlilik şartı konulacak.
-  ABD’deki gibi son 6 ayda cezaevinde hiçbir şiddet ya da suç olayına karışmaması kriteri getirilecek.
-  Eşle görüşme hakkını kötüye kullanan mahkuma ve örneğin delillerin karartılması gibi bir suç işleyen ziyaretçi eşe görüşme yasağı getirilecek, cezai yaptırım uygulanacak.
-  Eş buluşmasından disiplin cezası olmayan mahkûm yararlanabilecek. Firar, isyan gibi eylemlerden hücre cezası alan mahkûma cezaevi yönetimi belli sürelerle eşle görüşme yasağı koyabilecek.

Uygulama hangi  ülkede nasıl

SUUDİ Arabistan, Mısır, Meksika gibi ülkelerde cezaevinde eşle “aile görüşmesi” izni var. Diğer ülkelerdeki uygulama şöyle:

ABD: Son 6 ayda olaya karışmayan mahkûma eş ziyareti var.
Kanada: 2 ayda bir eş ziyareti hakkı var.
Brezilya: Haftada bir eş ziyareti var. Resmi nikah şartı yok.
Fransa: Cezaevi dışında özel apartman dairelerinde izin var.
Küba: Yılda 4 kez eş ziyareti hakkı veriliyor.
İskoçya: Eş ziyareti yok. Ancak aile mahkûmu 9 saat ziyaret edebiliyor.
Danimarka: 8 yıldan fazla hapis cezası bulunan mahkûmlar, eşleriyle 47 saatlik ziyaret haklarını özel hazırlanmış apartman dairelerinde kullanıyor.
İspanya:  Mahkumları ayda bir kez eşleri ziyaret edebiliyor.

3-6 ayda bir 24 saat

-  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Kanunu’na 3-6 ayda bir 24 saat süreyle eş ziyareti konulacak.
-  “Aile odaları” cezaevi içinde olacak. Uygun mekan olan cezaevlerinde bu odalar düzenlenirken, bulunmayanlarda özel bölüm yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle