GeriGündem AİHM'den Öcalan'a 'evet' hazırlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM'den Öcalan'a 'evet' hazırlığı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 1. Dairesi'nin, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarının yaptığı başvurunun incelemeye alınmasını kararlaştırdığı öğrenildi. AİHM'nin, başvuruyla ilgili kararını yarın resmen açıklaması bekleniyor. Avrupa Konseyi'nden alınan bilgiye göre, 1. Daire yargıçları, bugün öğleden sonra bir kez daha toplanarak, yazım aşaması sona eren karara onay verecekler.

AİHM'nin vereceği karar, ilk olarak Türk hükümeti ve Öcalan'ın avukatlarına iletilecek, daha sonra yazılı bir basın açıklaması yapılacak.

Mahkemeden edinilen bilgiye göre 1. Daire, yapılan başvuruların önemli bir kısmının incelemeye alınması yolunda karar verdi. Yapılan başvurunu en önemli kısımlarını, gözaltı süresi ve koşullarıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 5'inci maddesi, adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesi ve yaşama hakkıyla ilgili 2. maddesi oluşturuyor.

Öcalan'ın avukatları, AİHM'ye yaptıkları başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 18, 34. maddelerinin Türkiye tarafından ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdi. (aa)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle