Gündem Haberleri

  AİHM'den komisyon ayarı

  ANKARA
  15.07.2017 - 00:53 | Son Güncelleme:

  ADALET Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun (OHAL) kurulmasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce 12 bin 600 dosyanın düşürüldüğü bildirildi.

  Doğrudan KHK hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere 2 Ocak tarihli ve 685 sayılı KHK ile OHAL Komisyonu’nun kurulduğu vurgulanan açıklamada, 16 Mayıs’ta üyeleri atanan komisyonun 22 Mayıs’tan itibaren çalışmaya başladığı anımsatıldı. Komisyon’un, kamu görevinden çıkarma, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, tüzel kişiliklerin kapatılması, emekli personelin rütbelerinin geri alınması işlemlerine karşı yapılan başvuruları incelemekle görevlendirildiği belirtildi.

  YENİ İÇ HUKUK YOLU
  AİHM’in, önüne gelen konuya ilişkin başvuruyla ilgili olarak emsal niteliğindeki “Köksal/Türkiye kararıyla”, komisyonu yeni bir iç hukuk yolu olarak kabul ettiği ve başvuruyu iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddettiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

  “AİHM, söz konusu emsal karar kapsamında, KHK ile haklarında işlem tesis edilenler tarafından yapılan başvurularla ilgili olarak kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak 31 Mayıs 2017 tarihinde ülkemiz aleyhine AİHM önünde bekleyen derdest başvuru sayısı 24 bin 600 iken, 30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla 12 bine düşmüştür. Benzer nitelikteki dosyalar hakkında verilecek kararlar sonucu, derdest başvuru sayısının önümüzdeki günlerde daha da azalması beklenmektedir.”

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı