Gündem Haberleri

  AİHM'deki Türk Yargıç: 312'de uygulama önemli

  Hürriyet Haber
  28.01.2002 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türk yargıcı Rıza Türmen, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 159. ve 312. maddelerinde yapılmak istenen düzenleme için, uygulamanın ne getireceği konusunun önemli olduğunu söyledi.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türk yargıcı Rıza Türmen, kesin yorum yapmak için erken olduğunu belirterek, ''Bu değişikliklerle ilgili olarak uygulamanın nasıl olacağı önemli'' dedi.

  KAMU DÜZENİNİ BOZMA UNSURU

  Yargıç Türmen, bununla birlikte 312. maddeye ''kamu düzenini bozma'' unsurunun eklenmesinin hakimler için ilave kriterler getireceğini belirterek, bunun olumlu bir adım olduğunu söyledi.

  Türmen, şöyle devam etti: ''Yasa mevcut haliyle bir yazının veya bir ifadenin, yarattığı sonucuna bakılmadan bir kişinin yargılanmasına neden olabiliyor. Getirilecek değişiklik ise bu durumu ortadan kaldıracak, yani yazılan bir yazının ya da sözün kamu düzenini bozup bozmadığına bakılarak karar verilecek. Bu yeni unsur daha iyi olabilirdi, içinde şiddet unsuru katılsa daha iyi olabilirdi ama yine kanun maddesinin yorumlanması için yargıçlara yeni bir olanak sağlanıyor. Burada önemli olan, bir yargıcın bu maddeyi nasıl yorumlayacağıdır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı