Gündem Haberleri

  AİHM Süzgeci Komisyonu’na AYM’den vize

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3 bini aşkın uzun yargılama ve tazminat dosyasını temizlemek için kurulan, beş kişilik AİHM Süzgeci Komisyonu’nun iptali için CHP’nin yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Komisyon 20 Şubat 2013’ten beri başvuruları kabul etmeye başladı.

  ANAYASA Mahkemesi (AYM), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) önündeki 3 bini aşkın uzun yargılama, tazminat dosyasını temizlemek için hükümetin kurduğu, beş kişilik AİHM Süzgeci Komisyonu’na vize verdi. CHP’nin, beş kişilik komisyonun iptali için yaptığı başvuru reddedildi. CHP, beş kişilik komisyonun, dört üyesinin Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarında çalışan hâkim-savcılar arasından Adalet Bakanı’nca, bir üyesinin ise Maliye Bakanı’nca Maliye Bakanlığı personeli arasından seçilmesine itiraz etmişti. Yasa, AİHM’ye yapılan bazı başvuruların, tazminat ödenmek suretiyle Türkiye’de çözümüne ilişkin esas ve usulleri belirliyor. Ceza hukuku kapsamındaki soruşturma ve kovuşturmalar ile özel hukuk ve idare hukuku kapsamındaki yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı, mahkeme kararlarının geç veya eksik icra edildiği ya da hiç icra edilmediği iddiasıyla AİHM’ye yapılmış başvuruları kapsıyor. İdari nitelikteki soruşturmalardan kaynaklanan başvurular hakkında bu hükümler uygulanmayacak.

  Komisyon 20 Şubat 2013’ten itibaren kendisine yapılacak başvuruları kabul etmeye başladı. İsteyenler, cumhuriyet başsavcılıkları aracılığıyla veya doğrudan Adalet Bakanlığı’ndaki komisyona başvurabiliyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı