Gündem Haberleri

  AİHM: Köye dönüş için bize gelmeyin

  Zeynel ZÜLE
  18.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, köylerinden göç ettirilenlerle ilgili ’pilot’ davada, Türkiye’de "iç hukuk sistemi" olarak oluşturulan "Tazmin Komisyonu"nun yetkisini tanıdı ve 8 bin kişinin 1600 başvuru dosyasını Türkiye’ye yönlendirdi.

  TÜRKİYE, hesaplamalara göre en az 20 milyar Euro’ya mal olacak büyük bir tazminattan kurtuldu.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), köylerinden göç ettirilenlerle ilgili "pilot" davada, Türkiye’de "iç hukuk sistemi" olarak oluşturulan "Tazmin Komisyonu"nun yetkisini tanıdı ve 8 bin kişinin 1600 başvuru dosyasını Türkiye’ye yönlendirdi.

  GÜL KURMUŞTU

  Türkiye’de, bizzat Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün girişimiyle Güneydoğu Anadolu’da köylerinden göç ettirilen ya da etmek zorunda kalan insanların tazminat için başvurabilecekleri bir "Tazmin Komisyonu" oluşturulmuş ve Temmuz 2004’te bu komisyon mekanizması uygulamaya konulmuştu. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kurulan 76 komisyona bugüne kadar 177 bin başvuru yapıldı ve bu başvurulardan 12 bini karara bağlandı.

  PİLOT DAVA

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de 1600 başvuru yapıldı. AİHM ise bu başvurulardan Tunceli’nin Ovacık bölgesindeki Eğrikavak köyünden göç eden Aydın İçyer’in dosyasını "pilot dava" olarak inceledi. AİHM, dün verdiği kararda, köyünden göç eden ya da ettirilenlerin durumunun incelenmesi için Türkiye’de oluşturulan "Tazmin Komisyonu"nun yetkisini tanıdı ve bu komisyonun sorunsuz işlediğine kanaat getirdi. AİHM böylelikle davayı reddetti.

  TAZMİNAT YOK

  AİHM’nin aldığı bu kararla Türkiye’nin "çok yüksek" bir tazminat ödemekten kurtulduğu, hesaplamalara göre bu tazminatların en az 20 milyar Euro’ya ulaşmasının beklendiği bildirildi.

  Geçen ay da Kuzey Kıbrıs’ta evlerini bırakan Rumların başvuruları ile bağlantılı olan ve Türkiye’ye 15 milyar Euro’luk bir tazminat yükü getirmesi hesaplanan Ksenides-Aristes davasında da tazminata hükmetmeyen AİHM, Kuzey Kıbrıs’ta oluşturulmakta olan "Tazmin Komisyonu"nun yetkisini tanıyabileceğini belirtmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı