Gündem Haberleri

  AİHM’den Yunanistan’a cop cezası

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Necati Zontul adlı Türk vatandaşı, Girit Adası’nda 2001’de işkence gördüğü iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Yunanistan aleyhinde açtığı davayı kazandı.

  Gemiyle İstanbul’dan getirdiği 165 kaçak göçmenle Girit açıklarında yakalanan Zontul, Hanya limanına getirildikten sonra Yunan yetkililerce soyunmaya mecbur bırakıldığını, sonra da cop ile cinsel saldırıya uğradığını belirtti.

  ‘Sırtında gezdirdim’

  Adli Tıp muayenesi talebi de Yunan makamlarca reddedilen Zontul, Rus ruleti ve kimyasal maddeli su püskürtme gibi işkencelere maruz kalan 16 kaçak göçmenle açlık grevi yaptı. Böylece olayın duyulması üzerine açılan soruşturmada, Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın 5 mensubu mahkemeye sevkedildi. Üç sanık beraat etti, ikisi de paraya dönüştürülebilen hafif hapis cezalarına çarptırıldı. Cinsel saldırı ile suçlanan N. Vardakis adlı sahil güvenlik görevlisi, “Copu sırtında gezdirdim” savunması yaptı. Zontul, 2004 yılında Türkiye’ye döndü, sonra da İngiltere’ye gidip AİHM’de dava açtı. 8 yıllık mücadelesi sonucu AİHM, Yunanistan’ı, Zontul’a 50 bin euro tazminat ve 3.500 euro mahkeme masraflarını ödemeye mahkum etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı