Gündem Haberleri

  AİHM’de daire başkanı

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  02.12.2014 - 03:02 | Son Güncelleme:

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarihinde ilk kez bir Türk yargıç ‘daire başkanı’ seçilerek mahkemenin yönetiminde üst düzey bir görev üstlendi.

  Prof. Işıl Karakaş, toplam 47 üyesi bulunan AİHM Genel Kurulu’nda yapılan seçimde 6 aday arasından birinci çıkarak bu göreve geldi. Mahkeme Başkanı ve 5 daire başkanı, AİHM’in yönetiminde kilit rol oynayan 6 kişilik üst kurulu oluşturuyorlar. Mahkeme yönetimi, işleyişi ve politikalarına ilişkin kararlar önce bu kurulda alınıyor, ardından Genel Kurul’a sunuluyor.
  AİHM’de Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke birer yargıçla temsil ediliyor. Toplam 47 yargıç, sayıları 7 ile 9 arasında değişen yargıçlardan oluşan daireler arasında dağılıyor. Daire başkanları, bulundukları dairenin hem idari sorumluluğunu, hem de mahkemenin kararları açısından içtihat uyumunu sağlama görevini üstleniyor.

  2017’YE KADAR

  Karakaş’ın daire başkanlığı, kendisinin AİHM’deki görev süresinin dolacağı 2017 yılına kadar devam edecek. AİHM yargıçları tek dönemle sınırlı olmak üzere 9 yıllığına seçiliyor. Karakaş, AİHM yargıçlığına 2008 yılında seçilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı