GeriGündem AİHM davasını kabul etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM davasını kabul etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, teröristbaşı Öcalan'ın başvurusunu kabul etti. Taraflara bugün bildirilecek kararın ardından, dava büyük mahkemeye alınacak ve yaklaşık bir yıl sürecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Abdullah Öcalan'ın başvurusunu kabul etti. Karar bugün resmen açıklanacak. Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesi ve İmralı duruşmalarının sonuçlanmasının ardından avukatları aracılığıyla Strasbourg Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyla ilgili 21 Kasım'da bir duruşma yapılarak taraflar dinlenmişti.

AİHM başvuruyu kabul edilebilir nitelikte buldu ve esasını inceleme kararı aldı. Bugün resmen bu karar taraflara bildirilecek. Yaklaşık bir yılı bulacak olan davanın esasının incelenmesinde mahkeme önce taraflar arasında dostane çözüm arayışına girecek. Bu çözüm arayışının sonuçlanması beklenmiyor.

AİHM bu aşamadan sonra dava ile ilgili rapor hazırlayacak ve Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre ihlali olup olmadığını araştıracak. Bu araştırmada sözleşmenin ilgili maddeleri gözönüne alınacak. Öcalan'ın adil olarak yargılanıp yargılanmadığı, kötü muamele görüp görmediği, savunma hakkına yeterince özen gösterilip gösterilmediği ve gözaltı süresinin sözleşme normlarına uygun olup olmadığı incelenecek.

Davanın görüldüğü mahkemenin 2'nci dairesinden büyük mahkemeye intikal etmesi bekleniyor. Davanın sonuçlanmasının ise yaklaşık bir yılı bulacağı bildirildi.

Mahkemede Palme cinayetini anlatacak

BÖLÜCÜBAŞI Abdullah Öcalan'ın, AİHM'de kapsamlı savunma yapacağını ve bunun için hazırlıklara başladığı söyleyen avukatı İrfan Dündar, ‘‘Mahkemenin seyrine göre, müvekkilimiz 100 sayfadan fazla savunma hazırlayacak. Bu savunmada, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayetini anlatacak’’ dedi. Öcalan'la önceki gün görüşen avukat Dündar, müvekkilinin İmralı'daki yargılamada gerekli savunmayı yapmayıp, sadece barış çağrısında bulunduğunu söyledi. Dündar, Öcalan'ın AİHM'de Rusya, Almanya, İtalya sürecini dile getireceğini, özellikle Yunanistan'dan gönderilmesinde Simitis başta olmak üzere Yunanlı yöneticilerin ifadelerinin alınmasını isteyeceğini anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle