GeriGündem AIDS'li babadan AIDS'siz bebek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AIDS'li babadan AIDS'siz bebek

Japonya'da bir kadın, AIDS hastası kocasının spermindeki HIV virüsü temizlendikten sonra suni döllenmeyle hamile kalarak sağlıklı bir bebek doğurdu.

The Japan Times gazetesinin haberine göre, tarihte ilk kez AIDS'li babadan sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için Japonya'daki üç üniversitenin uzmanları işbirliği yaptılar. Niigata Üniversitesi'nden Prof. Keniçi Tanaka'nın, Tokyo'daki Ogikubo Hastanesi ve Keio Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarıyla birlikte gerçekleştirdiği deney şöyle gerçekleşti:

Deney yapılmıştı ama

Kadından alınan yumurta, erkeğin spermindeki virüs temizlendikten sonra rahim dışında döllendirildi. Sağlıklı spermle döllenen yumurta kadının rahmine yerleştirildi. Japon doktorlar, daha önce de temizlenmiş spermin rahme enjekte edilmesiyle suni döllenme deneyleri gerçekleştirildiğini söylediler. Ancak bu yöntemle bir bebek ilk kez dünyaya geldi.

Ekimde açıkladılar

Çocuk sahibi olan Japon çift 30'lu yaşlarda ve ülkenin doğusundaki bir kentte yaşıyor. Suni döllenme işlemi geçen şubat ayında gerçekleştirildi. Niigata Üniversitesi'nden Prof. Tanaka, bu yöntemle hamile kalan bir kadının sağlıklı bir bebek doğrucağını ilk kez geçen ekim ayında açıklamıştı. Böylece AIDS'lilere sağlıklı çocuk sahibi olma yolu açıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle