Gündem Haberleri

  Ahmet Türk: Bu seçim bizim için bir rövanştı

  Ramazan YAVUZ- Adnan AVUKA/MARDİN, (DHA)
  22.07.2007 - 23:48 | Son Güncelleme:

  MARDİN’den DTP’nin desteklediği Emine Aynı ile resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilmesi kesinleşen DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk, geçmişte dokunulmazlıklarının kaldırılarak meclisten atıldıklarını belirterek, “Bu seçim bizim için bir rövanştı” dedi.Seçim sonuçların Mardin’de takip eden Türk, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendilerinin Türkiye’de yeni bir sayfa açılması ve gerginliğin ortadan kalkması için çaba sarfedeceklerini belirten Ahmet Türk, şöyle konuştu:

  “Kürt sorununun sivil, barışçıl yöntemlerle çözülmesini istiyoruz ve bunun için gayret edeceğiz. Tabii ki bizim bakış açımız yeterli değil. İktidarın da uzlaşı ve diyalog kültürünü geliştirmesi gerekiyor. Böyle bir gelişme olursa Türkiye gerginlikten kurtulur. Türkiye Ortadoğu’da güçlü ve saygın bir devlet haline gelir.”

  Seçimlerde bazı illerde hesaplarının tutmadığını kaydeden Türk, şöyle devam etti:

  “Ağrı, Kars, Adıyaman gibi illerde hesabımız tutmadı. Bizim hedefimiz 28- 30 milletvekiliydi. Ama bu durumda hedefimizin biraz gerisine gittik. Ama sonuç olarak grup kurma şansımız var. Zaten amaçladığımızda buydu.”

  AKP’nin seçim sürecinde halkı tehdit ettiğini öne süren Türk, “Erdoğan, ‘Tek başıma iktidara gelmesem çekilirim’ dedi. ‘MHP ve bağımsızlar meclise girirse gerginlik olur’ açıklamaları antidemokratikti. Seçim esnasında diğer siyasi partilerle ilgili bu şekilde yorum yapması, halkı tehdit etmesi doğru değildi. Başbakan demokrasiye, halkın iradesine inanmak istemiyor. Bizim oylarımızda büyük bir düşüş yok. Ancak AKP bölgede çok güçlü çıkması bizide etkiledi. Arkadaşlarımızla bir araya gelerek mecliste grup kuracağız” diye konuştu.

  Geçmişte haksız bir tavırla karşı karşıya kaldıklarını savunan Ahmet Türk, “Dokunulmazlıklarımız kaldırılarak parlamentodan atıldık. Bu seçim bizim için bir rövanştı ve aldık. Bizim bağımsız adaylarla meclise girmemiz çok önemli bir şeydir” dedi.

  ‘BAYKAL İSTİFA ETMELİ’

  Mehmet Ağar’ın seçimlerden yenilgiyle çıkarak istifa etmesine de değinen Ahmet Türk, şunları söyledi:

  “Mehmet Ağar daha önce de başarılı olmaması halinde istifa edeceğini zaten söylemişti. Buna benzer mesajlar vermişti. Seçim sonuçları gerçekten DP için büyük bir yenilgidir. Mehmet Ağar bu yenilgiden sonra o partinin başında kalması hoş olmazdı zaten. Verdiği karar doğru ve yerindedir. Türkiye’de başarız olan bütün liderlerin böyle kararlar alması gerekiyor. Avrupa’da dünyanın birçok yerinde bu oluyor. Başarısız olan liderler başkasına devrediyor. CHP’nin de aslında böyle bir şeyi gözden geçirmesi gerekiyor. CHP aldığı oy oranıyla Deniz Baykal’ın istifasını gündeme getirmelidir.”

  Türk, daha sonra Yenişehir semtinde DTP İl Binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişinin düzenlediği şenliğe katıldı. Zafer işaretleri ve kadınların zılgıtlarıyla karşılanan Türk’ün elini bazı DPT’liler öperek kutladı, bazıları ise boynuna sarılabilmek için meydanda izdihama neden oldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı