Gündem Haberleri

  Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu'na kitaptan beraat

  DHA
  13.05.2011 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Gazeteciler Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu, kaleme aldıkları iki cilt halindeki “40 Satır 40 Katır” adlı kitapta, “Ergenekon” soruşturmasının gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada beraat etti.

  AHMET ŞIK DURUŞMAYA GETİRİLİRKEN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri 

  Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanığı gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve "Ergenekon" soruşturması kapmasında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık katıldı. 68 gündür Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Ahmet Şık duruşmada, Ergenekon soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle ifade verdi. Şık suçsuz olduğunu belirterek beraatine karar verilmesini istedi. Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Gülden Filiz Tüysüz Şık ve Mavioğlu'nun gizliliği ihlal suçunun unsularının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi. Duruşma salonu önünde bekleyen Ahmet Şık'ın gazeteci arkadaşları ve yakınları beraat kararını alkışlarla karşılayarak "Ahmet çıkacak yine yazacak" diyerek bağırdı.

   AHMET ŞIK BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV

   

  ŞIK VE MAVİOĞLU'NUN 3 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU 

   

   Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ergenekon soruşturması kapsamında bazı şüpheliler hakkındaki evrakın ayrıldığı ve iddianame dışında kalan bilgilere ilişkin, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce belge ve bilgilerin yayımlanmaması için kısıtlama kararı verildiği hatırlatıldı. Sanıklar Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu'nun "Kırk Katır, Kırk Satır -1" (Ergenekon'da Kim Kimdir?) ve "Kırk Katır, Kırk Satır -2" (Kontrgerilla ve Ergenekon'u Anlama Kılavuzu) adlı kitapları yazarak, mahkemenin kararına rağmen "gizliliği ihlal" suçu işledikleri belirtildi. İddianamede, sanıkların bu suçtan TCK'nın 285/1. maddesi uyarınca 1 ile 3'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu. Ahmet Şık 6 Mart 2011'de Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

   

  GAZETECİLERDEN AHMET ŞIK'A DESTEK / WEB TV 

   

  AHMET ŞIK'A ARKADAŞLARINDAN DESTEK

   

  DURUŞMA ÖNCESİ 'GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK' YÜRÜYÜŞÜ / Foto Galeri   

   

  Ahmet Şık'ın tutuklanmasını protesto eden arkadaşları ve meslektaşları "Yansak da dokunacağız" pankartı arkasında toplanarak Kadıköy Altıyol'daki Boğa Heykeli önünden Bahariye'deki Kadıköy Adliyesi'ne kadar yürüdüler. Ahmet Şık ve Nedim Şener'in fotoğrafının yer aldığı tişörtleri giyen grup, "Ahmet, Nedim onurumuzdur" şeklinde slogan atarak, "Özgür basın susturulamaz şeklinde pankartları taşıdı.

   

  GAZETECİLERDEN DESTEK 

   

  AHMET ŞIK CEZAEVİNE ALKIŞLAR ARASINDA GÖTÜRÜLDÜ / Foto Galeri

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı