Gündem Haberleri

  Ahmet Hakan: Bunlar alçak

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ERBAKAN'ın kızına talip olduğuna ilişkin haber, Kanal 7 Haber Müdürü Ahmet Hakan'ı çok kızdırdı. Hakan, kendisini arayan Star Gazetesi muhabirinin, ‘‘Siz Elif'i geçen yıl da istetmişsiniz. Erbakan da size ‘Haddini bil' cevabını vermiş’’ iddiası üzerine soğukkanlılığını yitirerek ‘‘Bu bilgiyi veren de, bu soruyu soran da, yazan da şerefsiz ve alçaktır’’ dedi. Ahmet Hakan’ı kızdıran haber, Star Gazetesi'nde 1 Eylül'de yer aldı. Gazetenin birinci sayfasının tamamını kaplayan manşet haberinde, Ahmet Hakan'ın, Necmettin Erbakan'ın küçük kızı Elif'i istettiği iddia ediliyordu. Haberde çizilen portresine göre, Ahmet Hakan zaten Erbakan için ideal damat adayıydı. Tek kusuru çürük raporu alıp, askerlikten yırtmasıydı.

  ÇILDIRTAN TELEFON

  Haberde, ‘‘Hapse girmesi an meselesi olan, kapısını çaldığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden de eli boş dönen Erbakan'ın bu sıkıntılı günlerinde Ahmet Hakan'ın izdivaç talebi üzerine hoş bir sürpriz yaşadığı, düşünmek üzere süre istediği’’ öne sürülüyordu.

  Ahmet Hakan, ‘‘Star Gazetesi'nin sorumsuz yayıncılık anlayışının tipik bir örneği’’ olarak nitelediği bu haberi hazmetmeye çalışırken, telefonu çaldı. Haberi yazan muhabir, haber yayımlanmadan önce yapılması gerekeni bir gün gecikmeyle yapıyor, Ahmet Hakan'a haber hakkında ne düşündüğünü soruyordu. Olaylar bundan sonra şöyle gelişiyordu:

  Muhabir telefonda haberi Erbakan'a çok yakın kaynaklardan aldığını ileri sürüyor, Erbakan Ailesi'nden yalanlama gelmemesini de haberin doğruluğuna kanıt olarak gösteriyordu. Ahmet Hakan ise birincil kaynağının kendisi olması gereken haberin tamamen yalan olduğunu öne sürüyordu. Ahmet Hakan'ın tepkisini ‘‘değerlendirecekleri’’ sözü vererek telefonu kapatan muhabir, 3-4 saat sonra tekrar arayarak, ‘‘Siz Elif'i geçen yıl da istetmişsiniz. Erbakan da size ‘Haddini bil' cevabını vermiş’’ diyordu. Bunun üzerine soğukkanlılığını yitiren Ahmet Hakan, muhabire, ‘‘Bu bilgiyi veren de, bu soruyu soran da, yazan da şerefsiz ve alçaktır’’ diye tepki veriyordu.

  1 Eylül’de çıkan haberinde izdivaç talebinin son birkaç gün içinde yapıldığı izlenimi veren muhabir, İnternet'te medya eleştirileri yapan Medyakronik'e, ‘‘Geçen yıl sonlarında yoğunlaşan bir olay. Son aylarda bu yönde bir girişimde bulunup bulunmadığını bilmiyorum’’ diyordu.

  HADDİNİ BİL!

  1 Eylül günü sorumlu haberciliğin temel kurallarını çiğneyerek yapılan bu tam sayfa haberin, 2 Eylül'de çıkan devamı ise sadece üç satırdan ibaretti: ‘‘Kanal 7 haber spikeri Ahmet Hakan, Elif'i istettiğini yalanladı. Erbakan Ailesi'ne yakın kaynaklar, ‘Bir değil tam iki kez istetti' dedi. Hoca'nın cevabı da belli oldu: ‘Ahmet Hakan haddini bilsin.’’

  Star Gazetesi, bir gün önce Erbakan'ın kendisi için hoş bir sürpriz olan izdivaç talebini düşünmek için süre istediğini yazarken, haberi yalanlayan Ahmet Hakan'a ertesi gün cevabı kendisi veriyordu: ‘‘Haddini bil!’’

  EVET RAPOR ALDIM

  Ahmet Hakan, ‘‘hoyratça ve pervasızca yazılmış’’ dediği bu haberlerde doğru olan tek unsurun ‘‘çürük raporu’’ olduğunu belirtiyor. ‘‘En üst düzey askeri hastanenin verdiği askerliğe elverişsiz raporu toplumsal bir ayıp olmasa gerek’’ diyerek kendini savunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı