Gündem Haberleri

  Ahmedinejad'dan Ermenistan'a ziyaret

  A.A.
  22.10.2007 - 13:42 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 2 günlük resmi ziyaret için Ermenistan'a gitti.

  Ahmedinejad, Ermenistan'a hareketinden önce Mehrabad havalimanında yaptığı açıklamada, "iki ülke ilişkilerinin şu anda çok iyi durumda olduğunu, ziyaretinin bu ilişkileri daha da geliştirmeyi amaçladığını" söyledi.

  Ermenistan ile özellikle sınır ticareti, ulaştırma, elektrik ve doğal gaz konularında işbirliği yaptıklarını belirten Ahmedinejad, bu ülkeyle bütün alanlarda işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

  Ahmedinejad, "siyasi açıdan da iyi ilişkileri bulunan iki ülkenin birçok alanda ortak tutuma sahip olduğunu" ifade etti.
  Ermenistan ziyareti sırasında Ahmedinejad'a, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile Petrol Bakanı Vekili Gulamhüseyin Novzeri eşlik edecek.

  İran Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden bildirilen programa göre, Ahmedinejad, ziyareti sırasında Ermeni lideri Robert Koçaryan ile görüşecek ve Ermeni meclisinde konuşacak.

  Ahmedinejad'a Erivan Üniversitesi'nce fahri doktora unvanı, hükümet tarafından da devlet nişanı verilecek.
  Ermeni yönetimiyle bazı işbirliği anlaşmaları imzalayacak olan Ahmedinejad, Ermenistan'da yaşayan İranlılarla da bir araya gelecek.

  Ulaştırma ve enerji alanında işbirliğine önem veren iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacmi 200 milyon dolar civarında bulunuyor. İki ülke arasındaki gaz boru hattı ve demir yolu çalışmaları da devam ediyor.
  İran'da yaklaşık 120 bin Ermeninin yaşadığı ifade ediliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı