GeriGündem Ahmedinejad'dan Avrupa Birliği'ne cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad'dan Avrupa Birliği'ne cevap

Ahmedinejad'dan Avrupa Birliği'ne cevap
refid:19776936 ilişkili resim dosyası

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer programları konusunda dünya güçleriyle masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti. Ahmedinejad, İran’ı hedef alan yaptırımların kendilerini etkilemediğini söyledi.

Ahmedijad, İran’ı nükleer müzakerelere çekmeyi amaçlayan Batılı ülkelerin yaptığı açıklamalara değinerek, “Bizim müzakerelerden çekindiğimizi öne sürüyorlar, oysa bu gerçek değil… Neden müzakerelerden kaçalım ki?” ifadesini kullandı.

 

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, Salı günü yaptığı açıklamada, “AB, tüm üyeleriyle birlikte İran’a nükleer müzakerelere geri dönmesi ve geçen yıl İstanbul’da yarım kalan konuların görüşülmesi mesajını gönderiyor” dedi.

 

İran ile İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve ABD’nin katıldığı en son görüşmeler, Ocak 2011’de İstanbul’da yapılmıştı.

 

ÖNEMLİ PETROL NAKLİYATI GÜZERGAHLARI / GRAFİK HABER

 

“YAPTIRIMLAR BİZİ ETKİLEMEYECEK”

Ahmedinejad, Ashton’ın açıklamalarına yanıt gibi kabul edilen sözlerinin yanı sıra, Batı ülkelerinin Tahran rejimine uyguladığı yeni yaptırımları görmezden geldi.

 

Ahmedinejad, “Avrupa’yla yüzde 90 civarlarında olan ticaretimiz şu an yüzde 10 civarında ve biz bu oranı koruma endişesini taşımıyoruz… Geçmişteki tecrübeler, İran ulusunun yaptırımlardan zarar görmeyeceğini gösteriyor” dedi.

 

İran’ın güneyindeki Kerman eyaletinde açıklamalar yapan Ahmedinejad, “Geçen 30 yıl boyunca, ABD İran’dan petrol ithal etmedi. ABD bankalarıyla ilişkimiz yok” ifadesini kullandı.

 

AB, Pazartesi günü İran’a karşı petrol ambargosu uygulama kararı almıştı. Şu ana kadar AB’nin dört turda uyguladığı yaptırımlara maruz kalan İran, ısrarla, nükleer programının silah üretmek için değil, sivil amaçlar için sürdürüldüğünü savunuyor.

 

MERKEL VE NETANYAHU'DAN İRAN'A ÇAĞRI

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu'nun, İran'a, nükleer programıyla ilgili olarak müzakere çağrısında bulunduğu bildirildi.

 

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in Netanyahu'yla yaptığı telefon görüşmesinde, İran'a müzakere çağrısında bulunarak, bu ülkenin fırsatı değerlendirmesini istediklerini söyledi.

 

Netanyahu'nun, İran'a karşı AB'nin kararlaştırdığı ekonomik yaptırımları memnuniyetle karşıladığını ifade ettiğini belirten Seibert, Merkel'in de ayrıca  Netanyahu'dan, İsrail ile Filistinliler arasında sürdürülen görüşmelerin başarısız kalmaması için her türlü çabayı harcamasını istediğini söyledi. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle