GeriGündem Ahmedinejad'a rest çekti: Ya kabul et ya da istifa et
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad'a rest çekti: Ya kabul et ya da istifa et

Ahmedinejad'a rest çekti: Ya kabul et ya da istifa et
refid:17732146 ilişkili resim dosyası

İran'da dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in bir süredir siyasi anlaşmazlık yaşadığı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a ültimatom verdiği bildirildi. Ahmedinejad'ın danışmanlarından birinin ifadesine göre, Hamaney İran Cumhurbaşkanı'na, "Ya verdiğim atama kararını kabul et ya da ayrıl" dedi.

Guardian gazetesinin, İran haber sitelerine dayandırarak verdiği habere göre, Ahmedinejad, danışmanlarından Murtaza Aga Tahrani'ye, "Hamaney bana kararımı vermem için süre tanıdı. Ya onun verdiği atama kararını kabul edeceğim ya da istifa edeceğim" dedi.

İran'ın en güçlü iki ismi arasındaki anlaşmazlık, Hamaney'in, geçtiğimiz ay istifasını veren ve bu kararı Ahmedinejad tarafından kabul edilen İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi'nin bu adımını veto etmesiyle gün yüzüne çıkmıştı.

Bu gelişme üzerine 11 gün boyunca kamuoyunun karşısına çıkmayan Ahmedinejad hükümet toplantılarını da boykot etmişti. Ahmedinejad ilk kez geçtiğimiz Pazar kabine toplantısına katılmış, ancak bu kez de İran Cumhurbaşkanı'nın hükümette görmek istemediği Muslihi hükümet toplantılarda görülmez olmuştu.

İran Cumhurbaşkanı ile Hamaney arasındaki asıl sorunun ise Ahmedinejad'ın dünürü İsfendiyar Rahim Meşai’yi Özel Kalem Müdürlüğü'ne getirmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Ahmedinejad’ın Meşai’yi kendi yerine hazırladığı biliniyor. İran politikasından mollaların etkin olmasına karşı olan Meşai, Dini Lider Hamaney ve sertlik yanlısı din adamlarını rahatsız ediyor. Hamaney, Ahmedinejad’a, Meşai’yi görevden alması için bir mektup göndermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle