GeriGündem Ahmedinejad: Türkiye ile iyi ilişkiler bekliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad: Türkiye ile iyi ilişkiler bekliyoruz

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye ve İran'ın ulusal, bölgesel ve uluslararası çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, “İki ülke ilişkilerinde bir ilerleme beklediklerini” söyledi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Halit Bozkurt Aran, İran'daki görev süresinin sona ermesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı ziyaret etti. Ahmedinejad, Büyükelçi Aran'ı kabulünde yaptığı konuşmada, ”Türkiye ve İran'ın; ekonomi, siyaset ve güvenlik alanlarında, doğu ile batı arasında bir köprü olabileceğini” kaydetti.
İki ülkenin “tarihi ve köklü” ilişkilerine işaret eden Ahmedinejad, “Türkiye ve İran'ın ulusal, bölgesel ve uluslararası çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu” vurguladı.

Ahmedinejad, “İki ülkenin, bölgesel dengelerde, İslam dünyasının ve uluslararası toplumun meselelerinde belirleyici bir role sahip olduklarına” işaret ederek, “Türkiye ve İran'ın mevcut konumu, bütün alanlarda işbirliğinin geliştirilmesiyle iki ülkenin kendi halkları ve İslam dünyasının beklentilerine cevap vermelerini gerektiriyor” dedi.
Türkiye ve İran arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için potansiyelin mevcut olduğunu belirten Ahmedinejad, iki ülke yetkililerinin de bu potansiyelden yararlanmak için istekli olduklarını ifade etti. Ahmedinejad, “İki ülke ilişkilerinde bir ilerleme beklediklerini” de kaydetti.

Geçmişte güvenlik alanında iyi bir işbirliği yapıldığını ifade eden Ahmedinejad, bu işbirliğinin tamamlanması için iki ülke arasında ortak bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Bozkurt Aran da iki ülke arasındaki ”dostane ilişkilere” işaret etti ve üst düzey yetkililerin bütün alanlardaki ilişkileri geliştirme isteğinin, özellikle ekonomik alanda göze çarpan bir büyümeye neden olduğunu söyledi.

Türkiye ve İran'ın, “Ortadoğu gibi kırılgan bir bölgede yer almasının bölgedeki istikrar, barış ve güvenliğe katkı sağladığını” ifade eden Aran, iki ülkenin İslam Konferansı Örgütü gibi uluslararası kurumlardaki işbirliğinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle