GeriGündem Ahmedinejad şov başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad şov başladı

Ahmedinejad şov başladı
refid:21549159 ilişkili resim dosyası

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için geldiği New York’ta şova erken başladı. Yarın Genel Kurul’a hitap etmesi beklenen Ahmedinejad, çıktığı medya turunda yine İsrail’in haritadan silinmesini istedi. Eşcinselliğe saldırdı.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad her sene olduğu gibi, BM Genel Kurulu için geldiği New York’ta yine şov yaptı. Yarın genel kurula hitap etmesi planlanan Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısı ve CNN ile Washington Post’a verdiği mülakatlarda, İsrail’den eşcinsellere her konuda bilindik üslubunu sergiledi.

Ahmedinejad, daha önce defalarca tekrarladığı İsrail’i haritandan silme meselesini yine tekrarlayarak, “Biz ‘silmek’ten bahsederken, işgalin silineceğinden bahsediyoruz. Savaş arayışçılığının silinmesi, kadın ve çocuk katliamlarının kökünden sökülmesi için. O yüzden de bu yolu öneriyoruz. Yol, Filistinlilerin kendi kendilerini yönetme hakkını tanımaktır” dedi. Ahmedinejad, İsrail ve Filistin olmak üzere iki devletli çözüme inanıp inanmadığı sorusuna ise yorum yapmayı reddetti.

BAN Kİ-MUN UYARMIŞTI
Cumhurbaşkanlığının ikinci ve son döneminde olan ve 2013’te bir daha seçilme hakkı bulunmayan Ahmedinejad’ın son sekiz yıldır olduğu gibi bu sene de açıklamalarıyla sansasyon yaratmaması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun hafta sonu kendisiyle özel olarak görüşmüş ve bu konuda ricada bulunmuştu. Ancak İranlı siyasetçi, üslubundan yine taviz vermedi.  Gelişmiş ülkelerde tanınan eşcinsel haklarını nasıl gördüğünü şöyle açıkladı: “Doğru bir eğitim verilmeli. Eğitim sistemi yenilenmeli, reformdan geçirilmeli. Ama eğer bir grup çirkin bir davranışı ya da çirkin bir fiili meşru olarak tanıyorsa, başka ülkelerden ya da başka gruplardan aynı türden bir tanıma beklememelisiniz.”

TÜRKİYE İLE ORTAĞIZ
Ahmedinejad, New York’ta gazetecilerle bir araya geldiği bir toplantıda ise Suriye konusunda Türkiye ile bir gerginlik yaşayıp yaşamadıkları sorusunu yanıtladı. Ve Türkiye ile aralarındaki ilişkinin çok iyi olduğunu, bunun çevresel olaylardan etkilenmeyeceğini belirterek Türkiye’nin İran için bir ‘ortak’ olduğunu ve Türkiye’nin İran’ın fikir ve ideallerini paylaştığını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle