GeriGündem Ahmedinejad: Savaşın gerçek galibi Hizbullah
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad: Savaşın gerçek galibi Hizbullah

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İsrail ve Lübnan arasında yaşanan 1 aylık savaşın gerçek galibinin Hizbullah örgütü olduğunu söyledi.

Mahmud Ahmedinejad, üniversite rektörlerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ortadoğu'daki krize” değindi ve “İsrail'in Hizbullah'ı yok etmek için büyük bir plan yaptığını, ancak hedefine ulaşamadığını” kaydetti.

“Hizbullah direnişi, bölgedeki dengeleri değiştirdi” diyen Ahmedinejad, “BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail çıkarları doğrultusunda kabul ettiği karara karşın, bu savaşın gerçek galibi Lübnan halkı ve Hizbullah'tır” dedi.

İsrail, ABD ve İngiltere'nin Lübnan'da meydana gelen zararı karşılamaları gerektiğini belirten Ahmedinejad, bu 3 ülkenin savaşa neden olan yetkililerinin de savaş suçlusu olarak uluslarası mahkemelere çıkarılmasını da istedi.

LAHUD İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Ahmedinejad, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile yaptığı telefon görüşmesinde de kazandıkları “zafer” dolayısıyla Lübnan halkı ve hükümetini kutladı.

Lübnan'ın kazandığı zaferin İslam dünyası için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirten Ahmedinejad, “zaferin, ülkedeki tüm gurupların birlikte hareket etmesiyle kazanıldığını” kaydetti.

İsrail'in, ABD'nin desteğiyle Lübnan'ı işgal etme niyetinde olduğunu ifade eden Ahmedinejad, “Ama Lübnan halkı ve hükümeti, Hizbullah direnişini destekledi ve sonunda da İsrail bir kez daha Müslümanlar karşısında büyük bir yenilgiye uğradı” diye konuştu.


Ahmedinejad, “Siyonist rejim güçlerinin” bir an önce Lübnan topraklarından çekilmesini istediklerini de bildirdi.
Telefon görüşmesinde Ahmedinejad, Lübnan'ın yeniden yapılandırılmasına hazır olduklarını iletirken, Emil Lahud da, İran halkı ve hükümetine yardımları için teşekkür etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle