Gündem Haberleri

  Ahmedinejad: Nükleer enerjiden vazgeçmem

  Hürriyet Haber
  26.08.2006 - 14:04 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bütün İran milletinin en büyük isteğinin barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmak olduğunu ifade ederek, “Bu milletin cumhurbaşkanı olarak, bu hakkı koruyacağım ve bundan vazgeçmeyeceğim. Nükleer programı bütün gücümüzle devam ettireceğiz” dedi.

  Ahmedinejad, Merkezi eyaletinin başkenti Arak şehrinde, içerisinde ağır su reaktörünün de bulunduğu “ağır su üretim tesisinin” açılışında yaptığı konuşmasına, “büyük bir başarı” olarak nitelendirdiği tesisin yapımına katkıda bulunanlara teşekkür ederek başladı.


  Ülkesinin gizli hiçbir nükleer faaliyeti olmadığını söyleyen Ahmedinejad, ”Görmek isteyenler gelip faaliyetlerimize bakabilirler. Çünkü bizim nükleer faaliyetlerimiz, barış, adalet ve maneviyatın hizmetindedir” diye konuştu.
  Bazı Batılı devletlerin İran'ın barışçıl amaçlı nükleer faaliyetleri hakkında endişeli olduklarını ve bunda da ısrar ettiklerini ifade eden Ahmedinejad, şunları söyledi:“Bizim hakkımızda bu iddiaları ortaya atanların kendileri, uluslararası hukukun ve insan haklarının en büyük çiğneyicileridir. Onlar diğer ülkelerin barışçıl amaçlı teknolojiden yararlanmasına izin vermiyor ve bu teknolojinin kendi tekellerinde kalmasını istiyorlar. Onlar bilimden gayrimeşru istekleri için yararlanmak istiyorlar ama biz bilim ve teknolojiden, barış ve adaletin ilerlemesi için yararlanmak istiyoruz.Batı ülkeleri baskı ve zorbalıkla kendi gayrimeşru isteklerini milletlere empoze edebileceklerini düşünüyorlar. Bir milletin düşünme gayretinin önünü kesebilir misiniz? Bir milletin bilimsel ilerlemesine mani olabilir misiniz? Burada, bütün dünyadan ve batı ülkelerinden İran hakkındaki gerçeği görmelerini ve nükleer program konusunda gözlerini açmalarını istiyorum. Çünkü İran'ın ilerlemesi bütün milletlerin çıkarına olacak.”

  “Düşmanlarımız istese de istemese de İran milleti, bilim alanında ilerleme kararı almıştır ve bu yolda da çalışıyor” diyen Ahmedinejad, şöyle devam etti:“Şu anda bütün İran halkının en büyük isteği, barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmaktır. Ben de bu milletin cumhurbaşkanı olarak, bu hakkı koruyacağım ve bundan vazgeçmeyeceğim. Bunu İran halkının cumhurbaşkanı olarak mutlaka yapmam gereken bir görev olarak biliyorum ve bunun takipçisi olacağım.”

  Ahmedinejad, konuşmasında, nükleer programı bütün güçleriyle devam ettireceklerini vurguladı.

  Dünyadaki hiçbir ülke için tehdit olmadıklarını söyleyen Ahmedinejad, ”Hatta bölge ülkelerinin düşmanı İsrail için de tehdit değiliz. Çünkü bu rejimin kaderini belirlemede en iyi yöntem o topraklarda referandum yapılmasıdır” ifadesini kullandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı