Gündem Haberleri

  Ahmedinejad: Nükleer araştırmalarımızda sınır yok

  A.A.
  04.01.2006 - 11:10 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ”nükleer araştırmalarında hiçbir sınır olmadığını” söyledi.

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bütçe görüşmeleri sırasında mecliste yaptığı konuşmada, ülkenin nükleer enerji programına değindi ve “geçmiş hükümetler döneminde nükleer enerji konusunda çok tavizler verildiğini” kaydetti. Verilen tavizler nedeniyle Avrupalıların taleplerinin devam ettiğini ifade eden Ahmedinejad, “Bu konuda tutarlı bir diplomasiyi uygulamaya koyduk ve bunun sonuçlarını ileride göreceğiz” diye konuştu.
  “Batı'nın tehditlerinden korkmuyoruz” diyen Ahmedinejad, “Onlar bizim nükleer faaliyetlerimizden şüphelendiklerini söylüyorlar, ama biz onların kitle imha silahlarına, nükleer silahlara sahip olduklarından şüpheli değil, eminiz” ifadesini kullandı.

  Ahmedinejad, “nükleer faaliyetleri milletin hakkı olarak kabul ettiklerini ve kendi ulusal çıkarlarını Batı'nın politikaları doğrultusunda belirlemediklerini” ifade ederek, “nükleer araştırmalarda hiçbir sınır olmadığını, bu çalışmaların süreceğini” belirtti. Rusya'nın önerisini incelediklerini söyleyen Ahmedinejad, ”İran'ın uranyum zenginleştirme hakkından kendi topraklarında yararlanmak istediğini” vurguladı.

  İNSAN HAKLARI

  Batılı ülkelerin insan haklarındaki ihlaller nedeniyle İran'a yönelttiği eleştirilere de değinen Ahmedinejad, insan hakları konusunda Batılı ve Müslüman aydınlar arasında münazara yapılmasını ve sonucun kamuoyuna açıklanmasını önerdi.
  “Çok yakın bir zamanda yalancıların suçlu olduklarını hepimiz göreceğiz” diyen Ahmedinejad, “mazlum milletlerin zalimlerden haklarını alacağını, bunun Allah'ın bir vaadi olduğunu” söyledi. “İslam dünyasında ve mazlum milletler arasında İran konusunda bir ümit bulunduğunu” savunan Ahmedinejad, “İran bütün mazlumların evidir” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı