Gündem Haberleri

  Ahmedinejad’a ‘cin’ darbesi

  Hürriyet Haber
  07.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran dini lideri Ali Hamaney’in, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın istifasını istediği ileri sürüldü. İddiaya göre gerekçe, Cumhurbaşkanı’nın ‘molla karşıtı’ dünürü Meşai ve ekibinin ‘Ahmedinejad’ın Hamaney’e karşı amaçlarına ulaşması için cin çağırması’.

  İRAN’da en yüksek otorite olan Dini Lider Ali Hamaney ile Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasındaki iktidar mücadelesi “cincilik” suçlamalarına kadar vardı. Öyle ki Arap TV, Hamaney’in dün sabah saatlerinde “Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın istifasını istediğini” duyurdu. Krizin su yüzüne çıkması aslında 17 Nisan’da İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi’nin Ahmedinejad tarafından zorla istifa ettirilip Dini Lider Hamaney tarafından görevine iade edilmesiyle olmuştu. Ancak derinlerdeki asıl sebep, Ahmedinejad’ın dünürü İsfendiyar Rahim Meşai’yi birinci yardımcılığa getirmesiyle başladı. Ahmedinejad’ın Meşai’yi kendi yerine hazırladığı biliniyor. İran politikasından mollaların etkin olmasına karşı olan Meşai, Dini Lider Hamaney ve sertlik yanlısı din adamlarını rahatsız ediyor. Hamaney, Ahmedinejad’a, Meşai’yi görevden alması için bir mektup göndermişti. Kriz yüzünden İran Cumhurbaşkanı 11 gün ortalıkta görünmemiş, ilk kez geçen pazar kabine toplantısına katılmış, ancak bu kez de Muslihi toplantıda görünmemişti.

  Şeytan kovucu da tutuklandı

  Guardian gazetesinin İran web sitesi Ayandeh’e dayandırdığı haberine göre ise Ahmedinejad ve Meşai’ye yakın birkaç kişi “büyücülük ve cinleri çağırmakla” suçlanarak tutuklandı. Bunlardan biri Ahmedinejad’ın “şeytan kovucusu” olduğu iddia edilen Abbas Gaffari. Gaffari “doğaüstü güçleri olan ve gaipten haber alan bir adam” olarak tanımlanıyor. Cumhurbaşkanı’nın bu hafta ofisine dönüşünden sonra Meşai’ye yakın en az 25 kişi tutuklandı.

  Mollayı Mehdi belgeseli kızdırdı

  İran’daki politik krizde Ahmedinejad’ın “kayıp imam Mehdi” takıntısının da etkisi var. Şii inancınca Kerbela faciasından sonra 689’da kaybolan 12’inci İmam “Mehdi” olarak anılıyor. “ABD’nin engellediği”ni ileri sürdükleri Mehdi’nin yakında dünyaya döneceği hakkında bir belgesel yaptıran Meşai ve Ahmedinejad mollalar tarafından “sapkınlıkla” suçlandı. Zira mollalara göre Mehdi’nin ne zaman döneceği bilinemez. Hamaney’e yakın olan sertlik yanlısı din adamlarından Ayetullah Misbah Yezdi “Dini lidere itaatsizlik etmek Allah’a şirk koşmakla birdir” uyarısında bulundu. Ahmedinejad’ın İslam devrimi sonrası İran’ın ilk cumhurbaşkanı olan Abdülhasan Benisadr’ın akibetine uğrayabileceği konuşuluyor. Benisadr “dini iktidarı çökertme girişiminde bulunma” suçlamasıyla azledilip sürgüne gönderilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı