GeriGündem Ahlat'taki Nazik Gölü dondu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahlat'taki Nazik Gölü dondu

Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesinde bulunan Nazik Gölü, dondu.

Donan gölde buzları kırarak balık avlamaya çalışan Recep Öge, 30 yıldır balıkçılık yaparak geçimini sağladığını, ancak kış aylarında gölün donmasıyla beraber avlanırken sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kış aylarında donmuş göl üzerinde balık avlamanın risklerinin de bulunduğunu belirten Öge, şöyle konuştu:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da göl dondu. Ancak geçimimizi sağlamak için donan gölde balık avlamaya çalışıyoruz. Normal zamanlarda gölde avlanan çok sayıda arkadaşımız olur. Ancak donduktan sonra çok az balıkçı kendini riske atar. Çünkü buzların kırılma olasılığı var. Birçok arkadaşımız bu nedenle kış aylarında avlanmaya çıkmıyor.”

Nazik Gölü'nün, ocak ayının sonundan mayıs ayının ortalarına kadar donduğunu ifade eden Öge, kış aylarında donmuş gölde balık avlamanın farklı tekniklerinin bulunduğunu, öncelikle avlanmak için gölün yüzeyindeki buzu, 5 metre aralıklarla kırdıklarını söyledi.

Yüzeydeki buz kalınlığının yaklaşık 50 santimetreyi bulduğunu ifade eden Öge, “Avlanmadan önce yüzeyde çukurlar açıyoruz. Bu çukurlara ağlarımızı atıp avlanıyoruz. Günde yaklaşık 10 kilo aynalı sazan avlıyoruz. Balıkların kilosunu 2 YTL'den satıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle