Gündem Haberleri

  Ahlaksız zenginlik ‘kumdan kale’dir

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  19.03.2005 - 02:07 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı’na 5 okul, Atatürk Üniversi-tesi’ne de bir yüksekokul binası bağışlayan, sayısız eğitim hizmetinde bulunan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Marmara Üniversitesi’nce ‘fahri işletme doktoru’ unvanına layık görüldü.

  Marmara Üniversitesi, Aydın Doğan’a ‘Türk eğitim ve öğretimine verdiği üstün destek ve hizmetlerin teyit, takdir ve taltif edilmesi’ amacıyla önceki akşam Fahri İşletme Doktoru (Doctor Honoris Causa) unvanı verdi.

  Aydın Doğan’a cüppesini Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunç Erem giydirdi.

  Sultanahmet’teki rektörlük binasında düzenlenen törene, Marmara Üniversitesi’nin kravatını takarak gelen Aydın Doğan, ‘Aldığım bu unvanla beni zor bir işi başardığıma inandırdığınız için, mutluluğum bir kat daha artıyor. Bu doktorayı yaşamımın en değerli sayfaları arasına koyacağımı bilmenizi isterim’ dedi.

  ÇAĞDAŞ EĞİTİM

  İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da katıldığı tören, iş, medya, siyaset ve üniversite camiasından çok sayıda davetliyi bir araya getirdi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aydın Doğan’ın yaşamını, yaşam felsefesini anlatan film gösterisiyle başladı.

  Rektör Prof. Dr. Tunç Erem’in, fahri işletme doktoru beratını vererek cüppesini giydirmesinden sonra konuşan Aydın Doğan, köklü, çağdaş, günümüz bilgi ve iletişim çağının anlamını kavramış bir kurum tarafından bu unvana layık görülmenin, çabalarının boşa gitmediğini görmek açısından mutluluk verici olduğunu söyledi.

  BAŞARININ SIRRI

  Çok genç yaşta iş hayatına atıldığını dile getiren Aydın Doğan, konuşmasında gençlere de seslenerek, tavsiyelerde bulundu. Genç girişimciyi başarı kadar başarısızlığın da beklediğini ifade eden Doğan, ‘Yeterli sermayenizin olmamasını hiçbir zaman dert etmeyin, sınırlı olanaklar lütuftur ve yaratıcılığı hiçbir şey bu kadar teşvik edemez’ dedi. Serbest piyasaya ve adil rekabete inandığını, kazandığını devlet ve çalışanlarla paylaşmayı bildiğini belirten Aydın Doğan, şöyle dedi:

  ‘Gerçek başarının ahlak ve vatanseverlik sınavlarından da geçmesi gerektiğine inanıyorum. Yakın geçmişimizde yaşanan olaylar, ülkemizde ahlak ve vatan sevgisi üzerine inşa edilmemiş zenginliklerin, kumdan kaleler gibi ilk dalga ile yıkıldığını hepimize gösterdi. Vicdanı rahat olmayan bir insanı, hiçbir zenginliğin mutlu etmeyeceğini de bilmelisiniz.’

  İŞ, EĞİTİM, MEDYA VE SİYASET DÜNYASI TÖRENDE BULUŞTU

  Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Alper Aysal’ın da Aydın Doğan’a anı plaketi sunduğu töreni, ünlü tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter sundu. Piyanist Mehveş Emeç davetlilere konser verdi. Törene İstanbul Valisi Muammmer Güler, bağımsız milletvekili Zülfü Livaneli, İstanbul Emniyet Müdürü CelalettinCerrah, Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İmre Barmanbek, Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ, Doğan Medya Grubu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan katıldı.

  Törene iş dünyasından Semahat Arsel, Şevket Sabancı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İnan Kıraç, Kamil Yazıcı, Tuncay Özilhan, Selahattin Beyazıt, Bedrettin Dalan, Hüsrev Doğan, TaylanBilgel, Ethem Sancak, Haydar Akın, İbrahim Cevahir, Asım Kibar, Hüseyin Bayraktar, Necati Kurmel katıldı.

  Davetliler arasında İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, M.Ü. eski rektörleri Prof. Orhan Oğuz, Prof. Turay Yardımcı, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de yer aldı.

  Basın dünyasından katılan kişiler ise şunlardı:

  Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Başyazarı Oktay Ekşi, Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Yazıişleri Müdürü Tufan Türenç, Hürriyet Yazarı Yalçın Bayer, CNN TÜRK’ün Manşet Programı Yapımcısı, gazeteci Mehmet Ali Birand, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan.

  GENÇELERE TAVSiYELER

  Sınırsız riskten kaçının

  Aydın Doğan, törendeki konuşmasında gençlere şöyle seslendi:

  Önemli olan hatalardan ders almak, hatta yeterince hata yapmak, ancak aynı hatayı iki kez yapmamak.

  Kendinizi değiştirme gücünüzü hiçbir zaman hafife almayın, atak ve cesur olun.

  Sınırsız riskten kaçının, tam tersine ölçülmüş, aldığınız riskin elde edeceğiniz sonuçlara değeceği hesaplanmış risk alın.

  Bilgiyi, başarıyı, kazancı hem devletinizle, milletinizle, hem de çalışanlarınızla paylaşın.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı