Gündem Haberleri

  Ahlaki değilsiniz

  ANKARA
  29.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisine gönderdiği Suriye mektubuna 4 sayfa yanıt verdi. “Zalim ile mazlum, katil ile maktul, haklı ile haksız arasında ayrım yapmayan siyasi bir tutum, insani ve ahlaki değildir” diyen Erdoğan özetle şunları yazdı:

  Tespitiniz doğru

  “Tarafımıza iletilen ‘Suriye Çözüm Önerisi’ mektubunuzda yer alan ‘Suriye konusunda Türkiye’nin başka hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak kadar ağırlık ve etkisi vardır’ tespitiniz, AK Parti hükümetlerinin genel dış politika yaklaşımının ve hususen Suriye politikasının öneminin altını çizen bir tespittir. 2011 yılı başından itibaren Suriye’de yaşanan gelişmelere karşı Türkiye’nin ‘etkili ağırlık koyabilecek’ iken bunu ‘yapmadığı’ iddianız ise gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

  İŞTE BAŞBAKAN'IN KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERDİĞİ 4 SAYFALIK CEVAP MEKTUBU

  Arap halklarının meşru, demokratik talepleri ile başlayan süreçte Türkiye açık ve net bir şekilde halkların yanında yer almıştır. CHP’nin de haklı olan halklardan yana daima açık ve net bir tutum içersinde olması beklenirdi. Zalim ile mazlum, katil ile maktul, haklı ile haksız arasında ayrım yapmayan siyasi bir tutum, insani ve ahlaki değildir. CHP yönetimi bu insani ve ahlaki zaaf ile maluldür. Bu tutumun Suriye krizine çözüm üretmesi mümkün değildir.

  Yanlış tarafta

  Bölgedeki gelişmeleri dış güçlerin dayatması olarak görmek ise her şeyden önce meşru talepler ile meydana çıkan halkların iradesine karşı saygısızlıktır. Bu tavır, bölgedeki gelişmeleri algılayamamak ve tarihin yanlış tarafında yer almakla eş anlamlıdır. Üstelik halkını katleden rejimi cesaretlendirme olarak anlaşılmaktadır. Suriye’deki olayların başladığı Şubat 2011’den, olayların tırmandığı Eylül 2011 tarihine kadar hükümetimiz, Suriye’de diyalog, ulusal mutabakat ve siyasi reform için her tür diplomatik kanalı kullanmış, rejimi reform konusunda ikna etmeye çalışmıştır.

  Gelinen noktada 20 bini aşkın sivil Esad rejimi tarafından katledilmiştir ve yüz binlercesi de mülteci olarak komşu ülkelere sığınmak durumunda kalmıştır. Bu çerçevede Türkiye’ye sığınan mülteci sayısı 80 bini aşmıştır. Katliamdan, bombalardan, tecavüz, işkence ve ölümden kaçan bu insanlara kucak açmak Türkiye’nin ahlaki, siyasi ve tarihi sorumluluğudur. Bu konuyu bir iç siyaset malzemesi yapmak, ahlaki ve siyasi bir yanlış olmanın ötesinde, gözlerimizin önündeki ağır insani krizin sorumlusu olan rejime destek vermek anlamına gelmektedir.

  Görmezden gelme

  Tarafınızdan bize gönderilen mektup, şimdiye kadar geçilmiş aşamaları bir plan olarak takdim etmektedir. Türkiye’nin Mart 2011’den bu yana üzerinde çalıştığı ve en son Cenevre toplantısı sonrası yayınlanan bildiride yer alan planı, yeni ve orijinal bir öneri gibi sunmaktasınız. Ve yine mektubunuzda, Suriye rejiminin katliamlara devam etmek konusundaki ısrarının, her türlü çözüm sürecini baltaladığını görmezden gelmektesiniz. Ulusal, ikili, bölgesel ve küresel düzeyde yürütülen girişimler, Suriye rejiminin çözümsüzlük ve katliamları sürdürmekteki ısrarı nedeniyle akamete uğramış durumdadır.”           

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı