Gündem Haberleri

  Ahh, kazık...

  Hürriyet Haber
  10.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yurtsan ATAKAN

  Eyvah ki ne eyvah... Bir kazıktan kurtulalım derken umarız Kazıklı Voyvoda'nın kazığından daha beter bir kazığa oturtulmuyoruzdur. Bildiğiniz gibi Türk Telekom Genel Müdürü Cengiz Bulut geçtiğimiz hafta içinde, hakkında yürütülen yolsuzluk soruşturmalarının selameti açısından Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir tarafından görevinden alındı.

  Şimdi diyeceksiniz ki; neden eyvah, İnternet konusundaki uygulamalarını her fırsatta eleştiren sen değilmiydin? Evet doğru, bendim. Ama eleştirmek başka, olaylara objektif bir şekilde bakmak başka. Türkiye'de ‘‘eleştiri’’ kelimesi her nedense hep olumsuz anlamda kullanılır, birisi bir başkasını eleştiriyorsa, eleştirdiği kişiyi sevmediği varsayılır. Bu yüzden de eleştiriler ‘‘yapıcı’’ ve ‘‘yıkıcı’’ olmak üzere ikiye ayrılmaya çalışılmıştır ama bu çaba da tutmamıştır. Bu sefer de insanlar ‘‘yapıcı eleştiri’’den övgü, ‘‘yıkıcı eleştiri’’den yergi anlamını çıkartmaya başladılar.

  Cengiz Bulut'un görevden uzaklaştırılmasına eyvah dememizin nedeni açık. Bu kaygımızı hükümet değişikliği sırasında da dile getirmiş, her hükümet değişikliğinde yaşanan bürokrat kıyımından Cengiz Bulut'un nasibini almamasını dilemiştik. Gerekçemiz ise hatalarıyla sevaplarıyla Cengiz Bulut yönetiminin İnternet konusunda artık bilinçlenmeye başladığı, yeni gelecek bir bürokratın ise bu konuda ne kadar bilgili olacağının bilinemeyeceğiydi.

  Olmadı, bakanlık soruşturmaların selameti açısından Bulut'u haklı bir uygulamayla görevinden aldı. Çoğu gazeteci gibi yargıya karışmak gibi bir niyetimiz yok, ama umarız Bulut bu soruşturma sonucunda aklanır ve görevinin başına döner.

  Bulut'un yerine atanan Mustafa Horata'nın İnternet'e yaklaşımını ise şimdilik bilemiyoruz. Ancak bu görev değişikliği çok kritik bir zamana denk geldi. Türkiye'deki İnternet kullanıcılarının sayısı ayda ortalama 10-12 bin kişi artıyor. Kullanıcıların sayısı artıkça da İnternet Erişim Sağlayıcı şirketlerin telefon hattı kapasiteleri hızla doluyor. Bu yüzden TT'nin erişim sağlayıcılara her ay bin kadar yeni telefon hattı tahsis etmesi gerekiyor.

  Bulut yönetimi yetersiz telefon hattı ve santrali sorununa çözüm olarak E1-trunk uygulamasını getirmeye hazırlanıyordu. Ancak her uygulamada olduğu gibi trunk uygulamasında da kaplumbağa hızıyla yol alıyordu. Çünkü TT, gerek teknoloji gerek işletme ve gerek tarifelendirme olarak bu uygulamaya hazır değildi. Yıl sonuna kadar da hazır olamayacak görüntüsü vermesine karşılık erişim sağlayıcılara yeni telefon hattı da vermiyordu. Bu yüzden de kullanıcı sayıları hızla artan bazı erişim sağlayıcılardan hizmet alan kullanıcılar, İnternet'e bağlanmak istediklerinde sık sık meşgul hatlarla karşılaşmaya başlamışlardı. TT ne trunk uygulamasını başlatabiliyor ne de yeni hat tahsis ediyordu. Bunun sonucunda, gereksinim duyulan telefon numarası açığı bu ayın başında 2.500'e kadar tırmandı.

  Bulut yönetimi görevden alınmasaydı bu konuda ne tedbir alacaktı bilinmez. Ancak yeni genel müdür Horata'nın acil bir çözüm bulması gerekiyor. 822'li telefon numarası açığına getireceği çözüm Horata yönetiminin ilk sınavı niteliğinde. Kısacası ak koyun kara koyun bu hafta belli olacak.

  www.list2000.com.tr/interaktif yurtsan@ibm.net

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı