Gündem Haberleri

  ‘Agu gugu’nun Türkçesi

  Hürriyet Haber
  07.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bebek dilini az çok hepimiz biliriz. Atta, bıcı bıcı, uf olmak, pipi en çok bilinen bebekçe lehçesinden... Birçok yetişkinin dağarcığına da yerleşen bu sözcüklerin yüzlercesine, Kültür Bakanlığı'nın Türk Halk Kültürü derlemesinde yer verildi.

  Kültür Bakanlığı'nca çıkarılan Türk Halk Kültürü'nden derlemelere bebek dili de konu oldu. Çeşitli yöreleri kapsayan derlemede bebeklerin yıkanmaya ‘‘cap cap’’, sakıza ‘‘çaçi’’, otomobile ‘‘düt’’, kız çocuğuna ‘‘gıcı’’, erkek cinsel organına ‘‘pipi’’, ayağa ‘‘pati’’, karına ‘‘pipiş’’ dedikleri saptandı.

  BİNE YAKIN SÖZCÜK VAR

  Bebeklerin ilk sesleri çıkarmaya başladığı andan itibaren 5-6 yaşına kadar konuştuğu bu dili, yetişkinlerin de zaman zaman kullandığının belirtildiği çalışmada, bu dilden bin kadar örnek verildi.

  Türkiye'nin her ilinden verilen örnekler, şöyle sıralandı:

  Bapba-Patik, bebe-küçük çocuk, bıcı bıcı-yıkanmak, bıh etmek-kesmek, bici bici-idrarını yapmak, boca-böcek, bö-öküz, bu-su, cap cap-yıkanmak, cıs cıs-ateş, cici-iyi, çaci-sakız, çiçik-meme, ciynak- tırnak, çuh çuh-tren, dae-kuş, dah-gezme, deh deh-at, eşek, dın dın-müzik aleti, düm-su, düt-otomobil, el cippen-el çırpmak, fufu-yara, gaka-yumurta, gıcı-kız çocuğu, gıt gıt-tavuk, gudu-köpek, gulu gulu-hindi, habba-gezmeye gitmek, ham-yeme, hav hav-köpek, hıcı-pis, hop etmek-atlama, huf-sıcak şey, inge-teyze, kakaç-kötü, kıh etmek-kesmek, kucu kucu-kucağa almak, macıcık-öpücük, me-kuzu, men-ben, mini mini-küçücük, mo-inek, öcü-hayali yaratık, papba-ayakkabı, pat-dövmek, pıçı pıçı-yıkanma, pisi-kedi, pipi-erkek cinsel organı, piş piş-uyumak, tatı-yavaş, tık tık-saat, uf-yara, vız-arı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı