Gündem Haberleri

  Ağrı'ya kanatlı hayvan girişi yasaklandı

  A.A.
  04.01.2006 - 16:50 | Son Güncelleme:

  Ağrı İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu'nun aldığı kararla, bu ilin ilçelerinden merkeze kanatlı hayvan girişi yasaklandı.

  Ağrı Vali Vekili Mustafa Asım Alkan'ın başkanlığında İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu valilikte toplantı düzenledi. Vali Vekili Alkan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, ikinci bir karara kadar Ağrı'daki hayvan ve semt pazarlarında kanatlı hayvan satışının yasaklandığını söyledi. Ağrı'ya dışarıdan kanatlı hayvan girişinin yasaklandığını da belirten Alkan, hayvan ve semt pazarlarında denetimlerin artırılacağını ifade etti.

  Özellikle köylerde dışarıda gezdirilen kanatlı hayvanların kapalı mekanlarda muhafaza edilmesi gerektiğini kaydeden Alkan, şöyle dedi: “Sağlık Bakanlığı gerekli incelemelerine devam ediyor. Ancak halen kesinleşmiş bir şey bize ulaşmadı. Ağrı'nın ilçelerinden merkeze kanatlı hayvan girişlerini yasakladık. Bölgede kanatlı hayvan ölümlerinden sonra özellikle yurtiçi ve yurtdışına taşımacılık yapan araçların da dezenfeksiyonlarının takip edilmesi gerekiyor. Kanatlı hayvan ve ürünlerinin sevkinde veteriner sağlık raporu ve menşei şahadetnamesi aranması gerekiyor. İlgili birimler kontrollerde bu noktaya dikkat etmelidir.”

  Ağrı'nın göçmen kuşların yol güzergahında bulunduğuna, göçmen kuşların hastalığın taşınmasında önemli rol oynayacağına dikkati çeken Aykan, bölgede hasta ve ölü bulunan göçmen kuşların da en kısa sürede Tarım İl Müdürlüğü'ne ve avcı derneklerine bildirilmesi gerektiğini söyledi. Toplantıya, Vali Yardımcısı Adnan Çimen, Belediye Başkanı Ekrem Aktaş, İl Sağlık Müdürü Ahmet Akkuş ve Ziraat Odası Başkanı Zeki Aydemir katıldı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı