Gündem Haberleri

  Ağrılarınızdan sporla kurtulun

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Baş ya da sırt ağrılarından kurtulmak için mutlaka hareket etmek gerekiyor. Yapılan araştırmalar, her ağrı türü için belirli bir düzen içinde yapılan egzersizin ağrıları hızla giderdiğini ortaya koyuyor. Örneğin bisiklete binmek migrene, aletli cimnastik de sırt ağrılarına iyi geliyor.

  Almanya'nın Göttingen Üniversitesi ağrı uzmanı Petra Saur, sırt ağrılarına karşı yatak istirahati yerine egzersiz verdikleri zaman hastaların ilk etapta büyük şaşkınlık geçirdiklerini söyledi. Kronik sırt ağrısı çeken (en az 11 yıl) hastaların yüzde 90'ının artık çalışamaz hale geldiği ve iki aylık yoğun egzersiz programından sonra bunların yüzde 63'ünün yeniden işine dönebildiğini belirtti. Saur'un verdiği bilgiye göre bu program sonucunda hastaların ağrıları azalıyor, daha rahat hareket edebiliyorlar ve her şeyden önemlisi ağrılarını algılayış biçimi değişiyor.

  Alman uzmanların araştırmalarına göre migren ve diğer baş ağrılarını geçirmek için jogging ya da bisiklet gibi spor türlerine başvurmak gerekiyor. Kiel kentinde yürütülen bir proje sonucunda, süreklilik gösteren spor dallarının baş ağrılarını dindirdiği bilimsel olarak kanıtlandı. Kiel'deki tersanede çalışan 183 işçiye düzenli olarak uygulanan koşma, yürüme ve kas gevşetme egzersizleri sonucu, işçilerin yüzde 43'ünde baş ağrıları belirgin bir şekilde azaldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı