Gündem Haberleri

  Ağrı'da geleneksel kızak yarışmaları

  Hürriyet Haber
  19.02.2006 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Kastamonu'nun Ağlı İlçesi'nde yaklaşık 400 yıldır geleneksel olarak yapılan kızak yarışmalarında, birinci olan köylüye boğa hediye edildi.

  Ağlı'ya bağlı Sinan Köyü'nde düzenlenen geleneksel yarışlara, 15 köylü, kendi yaptıkları ya da uzun yıllardır bu yarışlarda kullanılan ve değişik hikayeleri bulunan kızaklarla katıldı.

  Günlerce kızak yarışmasına hazırlanan köylüler, yaklaşık 300 metrelik parkuru ortalama 100 kilometre hızla geçerek, belirlenen hedefe en çabuk şekilde ulaşmaya çalıştı.

  Yarış sonunda, uzun yıllar önce kullanıldığı her yarışın kazanılmasıyla bilinen “Canlıca” adlı kızakla yarışan 23 yaşındaki Feramis Kömürcü, birinci oldu.

  “Cinibis” adı verildiği belirtilen kızakla yarışan Murat Özkan ikinci, yıllar önce birçok yarışta başarı kazandığından çok sayıda kişinin almak istediği, ancak öküzün yanında bir malak karşılığı takas edildiği için “Yanı Malak” adı verilen kızakla yarışan 66 yaşındaki Ali Osman Dikmen de üçüncü oldu.
  Yarışlarda birinci olan Feramis Kömürcü'ye 3 yaşında bir boğa hediye edildi. Dereceye giren diğer köylülere ise madalya ve kupa verildi.

  Etkinliği, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Sinan Özkan ve Musa Sıvacıoğlu, vali yardımcıları Bilal Ölmez ve Nurettin Ateş, Ağlı Belediye Başkanı Yusuf Gülsoy, Kaymakam Mehmet Maraşlı ile çok sayıda bürokrat ve vatandaşlar izledi. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı