Gündem Haberleri

  Ağrı ve Muş su altında

  AĞRI, (DHA)
  03.05.2010 - 10:27 | Son Güncelleme:

  AĞRI’da üç gündür etkisini sürdüren sağanak yağış nedeniyle üç mahallede bulunan 5 bin ev, Muş’ta da bir haftadır etkili olan yağıştan dolayı okul ve iş yerleri sular altında kaldı.

  AĞRI SULAR ALTINDA / FOTO GALERİ

  MUŞ SULARA TESLİM OLDU / FOTO GALERİ

  Geçen cuma gününden beri aralıklarla yağan yağmur nedeniyle Murat Nehri taştı, taşkından 5 bin ev etkilendi. Kent merkezinde 100'üncü Yıl, Kazım Karabekir, Fatih Mahalleleri ve TOKİ konutları su altında kaldı. Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Kösedağ, yağışların ve taşkınların önemli zarara yol açtığını bildirdi. Kösedağ, “Ağrı ve çevresine üç günden beri yağmur yağıyor. Yaklaşık 4 bin ile 5 bin ev sular altında kaldı. Ekiplerimiz geceli gündüzlü çalışmalarını sürdürüyor. Murat Nehri ile Taşlıçay Deresi ile Kör Çay taştı. Valiliğe yazılı olarak başvuruda bulunduk. Kriz maması kurulsun istiyoruz” diye konuştu. 

  480 ÖĞRENCİ TAHLİYE EDİLDİ

  Muş'ta bir haftadır etkili olan ve hala aralıklarla etkisini sürdüren sağanak yağıştan dolayı, okul ev ve iş yerlerini su bastı, ekili alanlar sular altında kaldı. İl genelinde etkili olan sağanak yağışta merkeze bağlı Sungu beldesinde Sungu deresinin taşması sonucu Sungu İlköğretim Okulu’nda su baskını meydana geldi.

  Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, “Derenin taşmasıyla, 22 derslikli okulu su bastı.
  Binanın zemin katında su seviyesinin yükseldi ve 480 öğrenci tahliye edildi” dedi.

  Su seviyesinin yükselmesi sonucu, okul yöneticilerinin, önlem amaçlı, önemli evrakları taşımaya başladıklarını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi:

  Okuldan tahliye edilen 480 öğrencimiz Sungu Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda eğitimine devam ediyorlar. Her yıl bahar aylarında bu tip manzarayla karşılaşıyoruz. Ancak bu yıl yağışların fazla olması sebebiyle ovada sular yükseldi. Sular yükselince de Sungu İlköğretim Okulunda da su baskını oldu. Ancak eğitimlerinde bir aksama olmadı, birkaç gün Sungu Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulunda eğitim görecekler.

  YONCALI BELDESİNDE 80 EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI

  Bulanık ilçesi Yoncalı beldesi Belediye Başkanı Bedrettin Akdeniz de sağanak yağış nedeniyle, Cumhuriyet Mahallesi'nde 80 ev ve iş yerinde su baskınları meydana geldiğini açıkladı.

  Evlerini su basan vatandaşları, farklı mahallelerdeki akrabalarının yanına taşıdıklarını ifade eden Akdeniz, “Su baskınlarında henüz can kaybı olmadı, ancak vatandaşın eşyaları sular altında kaldı. Su tahliye işlemleri devam ediyor” şeklinde konuştu.

  Malazgirt ilçesinde de Murat Nehri'nin taşması sonucu 12 bin dönüm pancar ve buğday tarlası sular altında kaldı. 5 köyde, bazı evlerde maddi hasar meydana geldi.

  Malazgirt İlçe Tarım Müdürü Şemsettin Yoldaş, “Murat Nehri'nin taşması sonucu, 12 bin dönüm pancar ve buğday ekili tarlalar sular altında kaldı. 5 köyde ise bazı evlerde maddi hasar meydana geldi. Zarar gören evlerin hasar tespiti için çalışmalara başlandı” diye konuştu.

  Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde de etkili olan dolu yağışı nedeniyle, üzüm bağları zarar gördü.
  Üzüm yetiştiricisi Faruk Bakar, dolu yağışı nedeniyle asmaların yeni yeşeren filizlerinde kırılmalar meydana geldiğini belirterek, “Dolu, yetişecek ürüne ciddi anlamda zarar verdi. Uzun yıllardır mayıs ayında böyle dolu yağışıyla karşılaşmamıştık. Üzümle beraber yeni çiçek açan kiraz ağaçlarının da çiçeklerinin dökülmesine neden oldu” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı